kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

15+28, 43-15 түріндегі екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмі

Нажмите, чтобы узнать подробности

оттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттт

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«15+28, 43-15 түріндегі екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмі»


43-сабақ. 15+28; 43–15 түріндегі екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмі


Тақырыбы:

Мектеп: №5 мектеп-лицей

Күні:21.11.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні:Тыныштықова Ж

2-сынып:

Қатысқандардың саны: 13

Қатыспағандардың саны:

Оқу мақсаттары

2.1.2.8. екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмін қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмін қолданады.

Көпшілік оқушылар:

екі таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту тәсілдерін қолданады.

Кейбір оқушылар:

Барлық есептеулерді қатесіз орындап, осы түрдегі есептерді шығару мысалдарын табады немесе құрастырады.

Бағалау критерийлері

Білім алушы

• Екі таңбалы сандармен ондықтан аттап қосу және азайтуда ауызша, жазбаша түрдегі орындау алгоритмін қолданады

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмі бойынша өз әрекетін түсіндіруді.

Пәндік лексика және терминология.

Мақсат, сабақ мақсаты, ондық арқылы ауысып, екі таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту тәсілдері.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын сөйлемдер.

Талқылау.

Алгоритмге сәйкес екі таңбалы сандарды жазбаша қосу мен азайтуды орындау.

Жазу.

Жазбаша қосу мен азайту тәсілдерінің жазбасы.

Құндылықтарды дарыту

Ашықтық-өзара, топаралық жұмыстар кезінде дариды

Ынтымақтастық-топтық жұмыс кезінде дариды

Құрмет-топтық жұмыс барысында бір біріне ізет көрсету кезінде дариды

Тірек білім

Қосындыны санға азайтуға арналған есептер.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Басталуы

5 мин






































І.Ұйымдастырушылық кезең
Оқушылардың ширату жаттығуы

Мынау менің жүрегім,

Бәрі осыдан басталған.

Мынау басым ақылды,

Бәрін осы басқарған.

Мынау менің оң қолым,

Мынау менің сол қолым,

Барлық істі атқарған.

(Оқушылар жүрекше жасайды, бастарын көрсетеді, алдымен оң қолын, содан кейін сол қолын көрсетіп , өлең шумақтарына сәйкес қозғалыс жасайды)

Қол. Бас. Жүрек.

- Балалар, бүгінгі сабақта бізге 3 көмекші қажет болады. Олар: бас, қол, жүрек.

- Миымызбен жақсы ойланып, ойлағанымызды қолымызбен іске асырып, мейірімді жүрегімізбен    сезіну керекпіз.

Топтарға бөлу. (санау арқылы 1,2,3)

-Балалар, мен сіздерге тосын сый әкелдім,қандай сый деп ойлайсыңдар?

(иә,жоқ деген жауап беріледі)

-мозайка (әр топқа таратам,құрастырғанда қандай спорт суреті шығады, топтың аты сонымен аталады)

1-топ: Шаңғышылар.

2-топ: Тенисшілер.

3-топ: Футболшылар.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

«Мен спортты сүйемін!»

Мақсаты: спортқа баулу

-Әр оқушы өзіне ұнайтын спорт түрін атайды

-Ендеше ,мына спортшылар секілді,тез есептеп, әр бала медаль( алтын, күміс, қола) жинап отырады.

-Қай топтың баласы тез , дұрыс жауап береді сол бала медаль алады.


Интерактивті тақта
























Қима

қағаздар

















Жаңа білім

10 мин


Білу және түсіну

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен және мақсатпен танысады.

«Жариялау» әдісі

-Әрбір топтан берілген тапсырма бойынша өз білгенін,түсінгенін айту керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мин) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, өзіне де ұпай жинап отырады

Оқулықтағы 1-тапсырма бойынша практикалық жұмыс жүргізіледі, оқушылар суретте көрсетілген спорт ойындарының әрқайсысының мақсатын атайды.

ҰЖ «Ойлан ,тап!» әдісі

Балалар, сабақтың тақырыбын  анықтау  үшін  суретте бейнеленген спорт ойындарының түрлерін атауы және әр суреттің астыңдағы қосу мен азайту амалдарын ауызша орындауымыз қажет.

100-76=24 (коньки)

79+11=90 (скейтборд)

68-36=32 (хоккей)

46+54=100 (футбол)

52+28=80 (велосипед тебу)

90кг-69кг=21кг (баскетбол)

50см-19см=31см (шаңғы)

25см+13см=38см (теннис)

80см-37см=43см (турникке тартылу, қазақша белтемірге тартылу)

Ынталандыру: Тамаша! Жарайсың! Жақсы!


БК

-Есептеулерді бағанмен дұрыс жаза алады;

-Ондықтан аттап қосу және азайту алгоритмін қолдана алады;

-Жауапты оқи алады;

-Тексеру жүргізе алады.


2-тапсырмада оқушылар тапсырманың иллюстрациясына қарап, сабақ мақсатын тұжырымдауға тырысады.

 Сабақтың мақсаты бойынша оңдық пен бірлік бойынша есептеу түсіндіріледі.

-Сабағымыздың  мақсатын  анықтап, айтайық: Екі таңбалы  сандарды  жазбаша  қосу  және  азайту  алгоритмін қолдауды үйренемін .


Бағандап есепте

    15                     43                      

+ 28                  - 15                      

     43                    28                     

 

Екі таңбалы  сандарды

жазбаша  қосу  және  азайту  алгоритмі:

Жазамын:

•       бірлікті бірліктің астына, ондықты ондықтың астына жазамын;

Қосамын/ азайтамын:

•      Бірлікке   бірлікті қосамын, жауабын бірліктің астына  жазамын;

•      Ондыққа  ондықты  қосамын, жауабын   ондықтың астына жазамын.

Оқимын:

•      Қосындының   мәні ......    /Айырманың   мәні  ......

Сабақтың презентациясы қолданылады.





















































Ортасы

10 мин




Қолдану

Жұптық жұмыс.

Дәптермен жұмыс  

3-тапсырма  

• Баған түрінде жазып, есепте.

36+28          95-18        34+58        67-59 18+64 72-26

37+18 54+28 100-37 92-56 78+17 78-49





БК

-өрнекті баған түрінде жазып үйренеді.

-өрнектің мәнін табады.

Топтық жұмыс

4-тапсырма

Оқулықта берілген есептердің шарты плакатқа сызба түрінде беріліп,әр топқа бір есептен беріледі. Әрі қарай оқулықтан есепті оқып, топта орындап,тақтаға шығып қорғайды. Оқушылардың тапсырманы орындау деңгейіне сай бал беріп отыру.

І топ

Қатысты-100 адам

Ер адам-35

Әйел адам-25

Бала-?

ІІ топ

Отырғызылды -96 ағаш

Қайың-32

Үйеңкі-40

Терек-?

ІІІ топ

Әкелінді- 36 және 24 ағаш

Отырғызылды-12 ағаш

Қалды-? Ағаш

БК

• Есептің шешуін өрнек түрінде жазып көрсетеді;

  • есептегі тірек сөздерді дұрыс таңдап жазады;

  • есептің сұрағын көрсетеді;

  • есептің шешуін өрнек түрінде жазады;

  • өрнектің мәнін дұрыс есептейді;

  • есептің жауабын жазады.



Сергіту сәті.

«Қызыл гүлім-ай»


ҚБ тапсырмалары

Тапсырма

• Ауызша есептеу тәсілін көрсете отырып, амалдарды орында.

42 + 36 = 18 + 52 = 78 – 36 = 70 – 52 =

• Баған түрінде жаз және түсіндіре отырып шығар.

18 + 22 59 + 31 40 – 18 90 - 31

Дескриптор

Білім алушы

− екі таңбалы сандарды ондықтан аттамай ауызша қосу/азайтудың алгоритмін көрсетеді және өрнектердің мәнін табады;

− екі таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу/азайтудың жазбаша орындау алгоритмін түсіндіреді және өрнектің мәнін табады.

ҚБ: графикалық түрде «Бағдаршам» әлісі қолданылады.



















Үлестірмелі қағаздар


























Бейнеролик



















Аяқталуы

10 мин


Оқулықтағы 5-тапсырмада оқушылар есептеулерді жүргізбей, өрнектерді салыстырады.

5-тапсырма

Салыстыр.

42+58 *42+18 51-31 *51-21

    1. 60-24 46+34 * 64+34

БК

-өрнектерді салыстырды;

-өрнектерде бір бірдей қосылғыштан болған жағдайда, екінші қосылғышы ірірек өрнек ірі болып табылатынын түсінеді;

-азайғыштар бірдей болған жағдайда, азайтқышы азырақ өрнек ірірек болып табылатынын түсінеді.


Оқулықтағы 6-тапсырмада оқушылар шамаларды көрсетілген бірліктерде беруі тиіс.

200 кг = 2 ц 4 ц = 400 кг

Тапсырманы жемісті орындау үшін оқушылар ұзындық және салмақ өлшем бірліктерінің сандық қатынасын білуі тиіс.

(1дм = 10см, 1м = 10дм, 1м = 100см, 1ц =100кг).

БК

-шамаларды ұзындық бірліктерімен өрнектейді.

-шамаларды салмақ бірліктерімен өрнектейді.

Оқулық

Сабақтың соңы

2 минут






Рефлексия.

- Балалар , сіздер үшін «Үш көмекшінің» қаншалықты пайдасы тиімді болды?

- Бүгінгі сабақтан не үйрендік?

- Көңіл-күйлеріңіз қандай ?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сыни ойлау дағдыларын жетілдіру мақсатында деңгей бойынша саралау жұмысын жүргіземін. Берілген тапсырма бойынша жетекші сұрақтар қоя отырып, балалардың ойын ашық жеткізуге жағдай жасаймын.

Қалыптастырушы бағалау жүйесінде көбіне өзара бағалауды қолдандым. Бұл өздігінен білім алуына жол ашады.

«Күлегештер» әдісі арқылы бағалауды жүргіземін.

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалауды жүргіземін.



Ынталандыру: «Қамқорлық жасаудың мағызын жақсы түсініпсің», «Жақсы күтім жасайсың!», «Тамаша! Жақсы зерттеу жүргіздің», «Жақсы әңгімеледің" сөз тіркестері арқылы мұғалімнің ауызша түрде пікір білдіруін қолдандым.

  • Класс бөлмесінің ауасының тазалығын сабақ алдында тексеріп аламын.

  • Қауіпсіздік ережесі еске түсіріледі.

Сабақ бойынша рефлексия


Осы сабақта негізделген оқу мақсаттарына негізделіп жасалды.

«Жариялау» әдісі арқылы оқушылар оқулықтағы негізгі

мақсатпен танысады.

«Ойлан, тап» әдісі арқылы жаңа тақырыпты болжайды. Ұжымдық, топтық жұмыстар арқылы оқушылардың белсенділігін қадағалаймын. Тапсырмаларға дескрипторлар құрылды. Уақытты тиімді пайдаландым. Деңгей бойынша саралау жұмыстары жүргізіледі.

Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Ұжымдық жұмыс

2: Топтық жұмыс

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Топтық жұмыс

2: Оқушылардың өз ойын ашық, нақты жеткізе алуы.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Кейбір оқушылар өзара бағалауда ашықтық таныта алмады. Оқушыларға сыни ойлау дағдыларын желтіруде шығармашылық тапсырмаларын көбірек қолдануым қажет.































Топқа бөлу

2 минут

Адам бейнесіндегі суреттердің түсіне байланысты 3 топқа бөлінеді

Адам бейнесіндегі суреттер



































\




1-топ.

Ер-35

Әйел-25 100 адам

Балалар-?

Шешуі:

Жауабы:





Әр түрлі қарапайым есептерді шығарады

• Есептің шешуін өрнек түрінде жазып көрсетеді

  • есептегі тірек сөздерді дұрыс таңдап жазады;

  • есептің сұрағын көрсетеді.

  • есептің шешуін өрнек түрінде жазады;

  • өрнектің мәнін дұрыс есептейді;

  • есептің жауабын жазады


5 ұпай жинауы керек





2-топ.

Қайың-32

Үйеңкі-40 96 ағаш

Терек-?

Шешуі:

Жауабы:







Әр түрлі қарапайым есептерді шығарады

• Есептің шешуін өрнек түрінде жазып көрсетеді

  • есептегі тірек сөздерді дұрыс таңдап жазады;

  • есептің сұрағын көрсетеді.

  • есептің шешуін өрнек түрінде жазады;

  • өрнектің мәнін дұрыс есептейді;

  • есептің жауабын жазады


5 ұпай жинауы керек





3-топ.

Әкелінді- 36 және 24 ағаш

Отырғызылды-12 ағаш

Отырғызылмады-? ағаш

Шешуі:

Жауабы:







Әр түрлі қарапайым есептерді шығарады

• Есептің шешуін өрнек түрінде жазып көрсетеді

  • есептегі тірек сөздерді дұрыс таңдап жазады;

  • есептің сұрағын көрсетеді.

  • есептің шешуін өрнек түрінде жазады;

  • өрнектің мәнін дұрыс есептейді;

  • есептің жауабын жазады


5 ұпай жинауы керек









Салыстыр

42 + 58 * 42 + 18 51- 31 * 51 - 21

60 - 14 * 60 – 24 46 + 34 * 64 + 34


Салыстыр

42 + 58 * 42 + 18 51- 31 * 51 - 21

60 - 14 * 60 – 24 46 + 34 * 64 + 34


Салыстыр

42 + 58 * 42 + 18 51- 31 * 51 - 21

60 - 14 * 60 – 24 46 + 34 * 64 + 34


Салыстыр

42 + 58 * 42 + 18 51- 31 * 51 - 21

60 - 14 * 60 – 24 46 + 34 * 64 + 34


Салыстыр

42 + 58 * 42 + 18 51- 31 * 51 - 21

60 - 14 * 60 – 24 46 + 34 * 64 + 34


Салыстыр

42 + 58 * 42 + 18 51- 31 * 51 - 21

60 - 14 * 60 – 24 46 + 34 * 64 + 34



Салыстыр

42 + 58 * 42 + 18 51- 31 * 51 - 21

60 - 14 * 60 – 24 46 + 34 * 64 + 34















Бағалау критерийлері


Білім алушы



• Екі таңбалы сандармен ондықтан аттап қосу және азайтуда ауызша, жазбаша түрдегі орындау алгоритмін қолданады



































ҚБ тапсырмалары

Тапсырма

• Ауызша есептеу тәсілін көрсете отырып, амалдарды орында.

42 + 36 = 18 + 52 = 78 – 36 = 70 – 52 =

• Баған түрінде жаз және түсіндіре отырып шығар.

18 +22= 59 + 31= 40 – 18= 90 – 31=





ҚБ тапсырмалары

Тапсырма

• Ауызша есептеу тәсілін көрсете отырып, амалдарды орында.

42 + 36 = 18 + 52 = 78 – 36 = 70 – 52 =

• Баған түрінде жаз және түсіндіре отырып шығар.

18 +22= 59 + 31= 40 – 18= 90 – 31=





ҚБ тапсырмалары

Тапсырма

• Ауызша есептеу тәсілін көрсете отырып, амалдарды орында.

42 + 36 = 18 + 52 = 78 – 36 = 70 – 52 =

• Баған түрінде жаз және түсіндіре отырып шығар.

18 +22= 59 + 31= 40 – 18= 90 – 31=





ҚБ тапсырмалары

Тапсырма

• Ауызша есептеу тәсілін көрсете отырып, амалдарды орында.

42 + 36 = 18 + 52 = 78 – 36 = 70 – 52 =

• Баған түрінде жаз және түсіндіре отырып шығар.

18 +22= 59 + 31= 40 – 18= 90 – 31=



ҚБ тапсырмалары

Тапсырма

• Ауызша есептеу тәсілін көрсете отырып, амалдарды орында.

42 + 36 = 18 + 52 = 78 – 36 = 70 – 52 =

• Баған түрінде жаз және түсіндіре отырып шығар.

18 +22= 59 + 31= 40 – 18= 90 – 31=

































№5 мектеп-лицей



Ашық сабақ




Тақырыбы: 15+28, 43-15 түріндегі екі таңбалы

сандарды қосу және азайту алгоритмі

Өткізген: Тыныштықова Ж.Ә

Сыныбы: 2 Б










2019-2020 оқу жылы


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
15+28, 43-15 түріндегі екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмі

Автор: Тыныштықова Жайнагүл Әлімжанқызы

Дата: 15.01.2020

Номер свидетельства: 535919
