kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Открытый урок на тему: " Мағжан Жұмабаев «Туған жер», «Сен сұлу» "

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Сабақ : Мағжан Жұмабаев «Туған жер», «Сен сұлу»

Мектеп: №3 Хамза атындағы жалпы орта мектеп

Күні:

СЫНЫП: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Ақынның өмірі және шығармашылығымен танысады.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: негізгі мазмұнын түсінеді

Оқушылардың басым бөлігі: шығармаларымен танысады.

Кейбір оқушылар: көркем оқи алады.


 

Ойлау деңгейлері

Ресурстар

Жоспарланған уақыт

Басталуы

«БІЛУ»

Кім?

Не?

Қашан?

Қайда

«ТҮСІНУ»

Неге?

Неліктен?

Не үшін?

Бағалау критерийлері:

Мазмұнын түсінуі;

Шығармаларымен танысуы;

Көркем оқуы;

Жоғары ;

Орта ;

Төмен ;

Ортасы

«ҚОЛДАНУ»

Оқулықта берілген жаттығу жұмыстары

«ТАЛДАУ»

Салыстыр айырмашылығы неде?

Философиялық лирикасы

"Толындап ойнап","Өмір","Жұлдыздарға","От".

Табиғат лирикасы

"Қысқы жолда","Көкшетау","Жазғы түнде", "Көктем","Жазғытұрым","Орман" т.б.

Көңіл-күй лирикасы

"Сырым","Жан сөзі","Алдамшы өмір","Мені де өлім әлдиле","Сарғайдым" т.б.

Махаббат лирикасы

"Шолпы","Жас келін","Жімила","Жан сәулем",

"Күміс нұрлы ай","Ж-ға","З-ға","Жұлдызды жүзік","Гүлсімге","Сен сұлу".

    Дескриптор:

Аяқталуы

«ЖИНАҚТАУ»

Алынған ақпарат негізінде талдау, жинақтау

«Бағалау»

Сен қалай ойлайсың?

Не істер едің?

Өз ойыңыз?

 Өтілген тақырыпты бекітуде оқушылар өлеңге сатылай кешенді талдау жасайды.

"Сен сұлу"

1.Авторы:М.Жұмабаев

2.Тақырыбы:"Сен сұлу"

3.Жанр түрі:поэзия.өлең

3/1.Лирика. Махаббат лирикасы.

4.Идеясы:-шынайы махаббатты сүйіспеншілікпен жырлау.

5.Шумақ саны-4

6.Тармағы-16

7.Бунақ саны-3

8.Буын саны-11

9.Ұйқас түрі-а,а,б,а.(қара өлең ұйқасы)

10.Әдеби теориялық ұғымдар:

2 2 2 2 1 2

Білем анық жанға жайлы май сұлу, а/11

1 1 2 2 3 2

Жарқ-жұрқ еткен майда нажағай сұлу. а/11

3 1 2 2 1 2

Қызықты орман, көңілді еркін кең далада, б/11

2 2 2 2 1 2

Күміс табақ көкте жүзген Ай сұлу. а/11

10/1.Эпитет. "Қызқты орман","жібек жылы жел","асқар тау","өткір алтын күн".

10/2.Метафора. "Күміс табақ көкте жүзген Ай сұлу", "Әдемі аспан-төбедегі көк шатыр".

10/3.Кейіптеу."Сылқ-сылқ күліп","Жымыңдаған жұлдыздар".

10/4.Теңеу."Бейне айнадай".

11.Өлеңнің түйіні.Табиғаттың сұлулығына адам сұлулығын үйлестіре жырлау арқылы шынайы көркем сурет жасаған. Ақын мөлдір махаббатты пір тұтқан

Үй тапсырмасы: өлең жаттау.

Жоспарланған жаттығулар

10 мин

Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған сралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Жаңа сабақ барысында М.Жұмабаевтың өмірі мен шығармашылығын мынадай кесте жасап,түсіндіруге болады.

Ауыл мұғалімінен хат таниды.

1905ж. Қызылжар медресесінде оқиды.

1910-1913жж. Уфада "Ғалия" медресесінде оқиды.

1913-1917жж. Омбы мұғалімдер семинариясында оқиды.

1923-1926жж. Москваның жоғарғы көркем-әдебиет институтын бітірді.

1912ж. "Шолпан" атты тұңғыш жинағы жарық көреді.

1912-1914жж. А.Байтұрсынов,М.Дулатовтан тәлім алады.

1917-1919жж. Алаш партиясы.Колчак түрмесі.

1919-1920жж. Орынбор мұғалімдер курсы.

"Педагогика" атты еңбегі.

1920-1922жж. Ташкет қаласында "Сана","Шолпан","Ақжол" газетінде еңбек етеді.

1922-1923жж. Қазанда,Ташкентте өлеңдер жинағы жарық көреді.

"Қойлыбайдың қобызы",

"Қорқыт",

"Ертегі".

"Оқжетпестің қиясында",

"Батыр Баян",

"Жүсіпхан".

Мағжаның өмірі мен шығармашылық жолына байланысты сыршыл да,өршіл де, нәзік те лирикалық шығармалары жетерлік.

Ақынның көптеген жырлары туған еліне, халқына - Алашына арналған.Ол сан түрлі тақырыпқа қалап тербеген. Оның өлеңдері өзендей сай-салаға бөлініп кетеді.Мағжан лирикаларын мынадай кесте арқылы түсіндіруге болады.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.

2.

Сабақ барысында мына сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектеетін не білдім?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«открытый урок на тему: " Мағжан Жұмабаев «Туған жер», «Сен сұлу» "»

 Сабақ : Мағжан Жұмабаев «Туған жер», «Сен сұлу»

Мектеп: №3 Хамза атындағы жалпы орта мектеп

Күні:


СЫНЫП: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Ақынның өмірі және шығармашылығымен танысады.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: негізгі мазмұнын түсінеді

Оқушылардың басым бөлігі: шығармаларымен танысады.

Кейбір оқушылар: көркем оқи алады.




Ойлау деңгейлері


Ресурстар

Жоспарланған уақыт


Басталуы

«БІЛУ»

Кім?

Не?

Қашан?

Қайда





«ТҮСІНУ»

Неге?

Неліктен?

Не үшін?





Бағалау критерийлері:

 

Мазмұнын түсінуі;

Шығармаларымен танысуы;

Көркем оқуы;


Жоғары ;

Орта ;

Төмен ;

Ортасы

«ҚОЛДАНУ»

Оқулықта берілген жаттығу жұмыстары











«ТАЛДАУ»

Салыстыр айырмашылығы неде?


Философиялық лирикасы

"Толындап ойнап","Өмір","Жұлдыздарға","От".

Табиғат лирикасы

"Қысқы жолда","Көкшетау","Жазғы түнде", "Көктем","Жазғытұрым","Орман" т.б.

Көңіл-күй лирикасы

"Сырым","Жан сөзі","Алдамшы өмір","Мені де өлім әлдиле","Сарғайдым" т.б.

Махаббат лирикасы

"Шолпы","Жас келін","Жімила","Жан сәулем",

"Күміс нұрлы ай","Ж-ға","З-ға","Жұлдызды жүзік","Гүлсімге","Сен сұлу".


Дескриптор:


Аяқталуы

«ЖИНАҚТАУ»

Алынған ақпарат негізінде талдау, жинақтау




«Бағалау»

Сен қалай ойлайсың?

Не істер едің?

Өз ойыңыз?

Өтілген тақырыпты бекітуде оқушылар өлеңге сатылай кешенді талдау жасайды.

"Сен сұлу"

1.Авторы:М.Жұмабаев

2.Тақырыбы:"Сен сұлу"

3.Жанр түрі:поэзия.өлең

3/1.Лирика. Махаббат лирикасы.

4.Идеясы:-шынайы махаббатты сүйіспеншілікпен жырлау.

5.Шумақ саны-4

6.Тармағы-16

7.Бунақ саны-3

8.Буын саны-11

9.Ұйқас түрі-а,а,б,а.(қара өлең ұйқасы)

10.Әдеби теориялық ұғымдар:

2 2 2 2 1 2

Білем анық жанға жайлы май сұлу, а/11

1 1 2 2 3 2

Жарқ-жұрқ еткен майда нажағай сұлу. а/11

3 1 2 2 1 2

Қызықты орман , көңілді еркін кең далада, б/11

2 2 2 2 1 2

Күміс табақ көкте жүзген Ай сұлу. а/11

10/1.Эпитет. "Қызқты орман","жібек жылы жел","асқар тау","өткір алтын күн".

10/2.Метафора. "Күміс табақ көкте жүзген Ай сұлу", "Әдемі аспан-төбедегі көк шатыр".

10/3.Кейіптеу."Сылқ-сылқ күліп","Жымыңдаған жұлдыздар".

10/4.Теңеу."Бейне айнадай".

11.Өлеңнің түйіні.Табиғаттың сұлулығына адам сұлулығын үйлестіре жырлау арқылы шынайы көркем сурет жасаған. Ақын мөлдір махаббатты пір тұтқан

Үй тапсырмасы: өлең жаттау.


Жоспарланған жаттығулар

10 мин

Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған сралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Жаңа сабақ барысында М.Жұмабаевтың өмірі мен шығармашылығын мынадай кесте жасап,түсіндіруге болады.

Ауыл мұғалімінен хат таниды.

1905ж. Қызылжар медресесінде оқиды.

1910-1913жж. Уфада "Ғалия" медресесінде оқиды.

1913-1917жж. Омбы мұғалімдер семинариясында оқиды.

1923-1926жж. Москваның жоғарғы көркем-әдебиет институтын бітірді.

1912ж. "Шолпан" атты тұңғыш жинағы жарық көреді.

1912-1914жж. А.Байтұрсынов,М.Дулатовтан тәлім алады.

1917-1919жж. Алаш партиясы.Колчак түрмесі.

1919-1920жж. Орынбор мұғалімдер курсы.

"Педагогика" атты еңбегі.

1920-1922жж. Ташкет қаласында "Сана","Шолпан","Ақжол" газетінде еңбек етеді.

1922-1923жж. Қазанда,Ташкентте өлеңдер жинағы жарық көреді.

"Қойлыбайдың қобызы",

"Қорқыт",

"Ертегі".

"Оқжетпестің қиясында",

"Батыр Баян",

"Жүсіпхан".





Мағжаның өмірі мен шығармашылық жолына байланысты сыршыл да,өршіл де, нәзік те лирикалық шығармалары жетерлік.

Ақынның көптеген жырлары туған еліне, халқына - Алашына арналған.Ол сан түрлі тақырыпқа қалап тербеген. Оның өлеңдері өзендей сай-салаға бөлініп кетеді.Мағжан лирикаларын мынадай кесте арқылы түсіндіруге болады.


 


 


Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.

2.

Сабақ барысында мына сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектеетін не білдім?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
открытый урок на тему: " Мағжан Жұмабаев «Туған жер», «Сен сұлу» "

Автор: Талипова Саяра Каримжановна

Дата: 25.11.2016

Номер свидетельства: 362385


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства