kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақтың тақырыбы: Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастарына қатысуы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың  тақырыбы:  Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастарына қатысуы

Сабақтың мақсаты: шешуші шайқастар кезіндегі қазақстандықтардың ерлігі және олардың соғысқа қосқан үлесі туралы түсінік алу

Сабақ көрнекілігі: карта, проектор, қағаз, маркерлер, батырлар суреттері

Сабақ түрі: ізденіс, зерттеу сабағы

Сабақтың  әдісі: топтық жұмыстар, сұрақ- жауап, іздену, ой- қозғау әдістері

І.Қызығушылықты ояту

 Ұйымдастыру кезеңі:

 Психологиялық ахуал туғызу (Сәлемедесіп, оқушылар бір- біріне  тілек айтады)

Мұғалім: Оқушылар бізде бүгін күндегіден ерекше сабақ, себебі бізге қонақтар келді.

Топқа бөлу. ( оқушыларға үш топтың аты жазылған қағаздарды тарату арқылы топтарға бөлу, топ басшыларын  сайлайды)

1. «Мәскеуді қорғаушылар » тобы

2. « Ленинградты қорғаушылар » тобы

3. « Сталинградты қорғаушылар » тобы

Топтың ережесі:

  • Сабақта тәртіп сақтау;
  • Бір – бірін тыңдау;
  • Бірлесіп  ортақ шешім шығару;
  • Уақытты тиімді пайдалану.

Әр топ басшыларына бағалау парағын тарату.

 Үй тапсырмасын тексеру ( 26 параграфты оқу, хабарлама жасау)

 

Әр топтан кезектесіп, әр оқушы бір- бірлеп хабарлама айтады:

  • Ұлы Отан соғысына Қазақстан  одақтық  мемлекет – КСРО –ның субъектісі ретінде қатысты
  • Социализм тұсында Қазақстанда таптық және ұлттық езгі, сауатсыздық пен ортағасырлық артта қалушылық жойылды
  • Отарлыққа қарсы күресте, үш Ресей революциясы кезінде, Азамат соғысының майдандарында, бесжылдықтар құрылыстарында Қазақстан халықтарының достығы қалыптасты және мызғымастығы артты. Осындай жағдайда соғыс басталды.
  • КСРО, соның ішінде Қазақстанның халқына өз өмірлерін, бостандығын, тәуелсіздігін қорғайтын күн туды
  • 1939 жылы Қазақстан тұрғындарының саны  6,2 млн. болып тұрғаны белгілі. Соғысып жатқан әскердің қатарына 1 195 164 адам аттанды. Өнеркәсіптегі жұмысқа 670 мың адам жұмылдырылды. Майданға және қорғаныс өнеркәсібіне  республиканың әр төртіші адамы аттанған
  • «Барбаросса » жоспарын жасаған кезде фашистік Германияның билеушілері  КСРО – ны көп ұлттың жасанды және тұрақсыз бірлестігі, ішкі бірліктен жұрдай этностық конгломерат (құранды) деп есептеді.
  • «Ғылыми – зерттеу институты » деп аталған « Арбайтегемайншафт Түркістан » атты жоғары барлау мектебі құрылып, болашақтағы  «Үлкен Түркістан » картасын әзірледі.Оған Қазақстан, Орта Азия, Татарстан, Башқұртстан, Әзірбайжан, Солтүстік Кавказ, Қырым Шыңжаң, Ауғанстанның бір бөлігі енгізілді.Бұл өңірде ұлы Герман империясы үшін қуатты шикізат және азық –түлік базасын құру белгіленді.
  • Кеңес елін отарға айналдыру, ал оның халқын құлдыққа түсіру гитлершілдердің дүниежүзіне үстемдік орнату жолындағы басты нысаналарының бірі болды.Алайда тарихи тағдыры ортақ Отанын қорғауға ұмтылған көпұлтты халық бұл зұлымдық ойдың тас- талқанын шығарды.Кеңес Одағы тас – түйін болып, аса қауіпті жауға қарсылық көрсетті.
  • Республика экономикасын соғыс жағдайына лайықтап қайта құру жүзеге асырылды.Жаңа кәсіпорындардың, Қарағанды  шахталарының, Жезді, Шығыс Қоңырат,Мырғалымсай,Найзатас кеніштерінің,Ақтөбе ферроқорытпа  зауытының, Текелі және Өскемен қорғасын- мырыш комбинаттарының құрылысы жедел қарқынмен жүргізілді.
  • Өнеркәсіп орындарын майданға жақын өңірлерден  елдің шығыс аудандарына көшіру жүзеге асырылды.Оның ішінде 220 зауыт пен фабрика, цехтар мен артельдер Қазақстанға орналастырылды. Тамақ өнеркәсібінің  54, жеңіл және тоқыма өнеркәсібінің  53 кәсіпорны көшіріліп әкелінді.
  • Көшіріліп әкелінген зауыттар мен фабрикалар, негізінен, Алматы, Орал,Шымкент,Семей, Қарағанды, Ақтөбе,Петропавл қалаларына орналастырылды.
  • Соғыс кезінде Қазақ КСР-і КСРО –ның аса ірі малшаруашылық базасына айналды.Звено жетекшілері Ш.Берсиевтің, Ы.Жақаевтың, Ким Ман Самның, А.Дацкованың, Б.Сомжүрекованың, С.Оңғарбаеваның еңбектегі даңқы бүкіл елге тарады.

Үй тапсырмасын қорытындылау.

    Әр топ бір- бірін бармақпен бағалайды. Әр топ басшылары да өз тобын бағалау парақшасына бағалап отырады

 Жаңа сабақ

ІІ. Мағынаны ажырату

( проектордан  Ұлы Отан  соғысының батырларының суреті көрсетіледі)

Суреттерге қарап не айта аламыз?  Оқушылар жауабын тыңдау

Ендеше, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастарына қатысуы ».Бүгінгі сабақтан  шешуші шайқастар кезіндегі қазақстандықтардың ерлігі және олардың соғысқа қосқан үлесі туралы білетін боламыз.

А)Ой қозғау (бейнефильм көрсету)

 Б)Оқулықпен жұмыс (әр топқа оқулықтан тапсырма беріледі.Жеке оқу, жұптасып айту, топта талқылау)

1 топқа: Қазақстандықтар Мәскеу, Ленинград үшін ұрыстарда

2 топқа: Қазақстан – Сталинград майданының жақын тылы

3 топқа: Соғыс бағыты - Батыс

В) Постер толтыру (спикер сайлау)

Г) Спикер шығып қорғайды

Үш топта жауап беріп болғасын, бармақ арқылы бағалау

ІІІ.Ой толғаныс

Бекіту тапсырмалары:

1. Тарихи тұлғалар туралы мәлімет айту( портреттері көрсетіледі)

Мәлік Ғабдуллин – ротаның саяси жетекшісі, автоматшылар тобын басқарды, жау танкілерін жойып, өз бөлімшелерін қоршаудан алып шықты.Көрсеткен ерлігі үшін Кеңес Одағы Батыры атағы берілді.

Төлеген Тоқтаров – Бордино селосында жау штабына басып кіріп, 5 офицердің көзін жойған, асқан батылдығы мен ерлігі үшін қаза тапқаннан  кейін Кеңес Одағының Батыры атағы берілді.

Бауыржан Момышұлы – Ұлы Отан соғысының аты аңызға айналған қаһарманы, Кеңес Одағының Батыры, белгілі жазушы.

Нүркен Әбдіров  - Қарағандының өкілі, 1942 жылғы 19 желтоқсанда Боковская- Пономаревка ауданында болған әуе айқасында өз ұшағын жау танкілерінің шоғырына құлатып, серіктерімен бірге ерлікпен қаза тапты.

Рақымжан Қошқарбаев -  өзінің досы Г.Булатовпен бірге Рейхстагқа алғашқылардың бірі болып ал қызыл Жеңіс туын тікті. Кейіннен Халық Қаһарманы атағын алды.

Талғат Бигелдинов -  200-ден астам жауынгерлік ұшу сапарына шығып, әуе мен жерде оннан аса ұшақтарды, көптеген танкілерді, ұрыс техникасының басқа да түрлерін және жүздеген фашистерді жойған шабуылшы ұшқыш, екі мәрте Кеңес Одағының  Батыры.

Кеңестік Шығыс  әйелдерінен шыққан бірінші болып Кеңес Одағының Батыры атағына ие болған қазақ қыздары – 100- ші қазақ ұлттық атқыштар бригадасының пулеметшісі Мәншүк Мәметовамен 54- атқыштар бригадасының мергені Әлия Молдағұлова.

Қасым Қайсенов-қаһармандық ерліктерімен тарихта қалған  әйгілі партизан,  кейін Халық Қаһарманы атағын алды.

2. Тарихи домино

-   темір, біздің, емес, жүрегіміз.

болса да, біздің, темірді, отымыз, алады, бірақ, жібере,ерітіп, кек, қандай.

 « Біздің жүрегіміз темір емес. Бірақ біздің кек отымыз қандай темірді болса да ерітіп, жібере алады.»

  • ол- Отанға, қаруымыз, ең күшті, үрейді, біздің, сүйіспеншілік, деген, бар, жеңетін

Біздің үрейді жеңетін ең күшті қаруымыз бар, ол – Отанға деген сүйіспеншілік.

  • Мәскеу!, жер жоқ, кең –байтақ, бірақ, артымызда, Ресей,шегінерге.

«Ресей кең –байтақ, бірақ шегінерге жер жоқ, артымызда – Мәскеу!»

3. «Иә», «Жоқ» сұрақ –жауап

1.Генерал – майор И.В.Панфилов қолбасшылық еткен 316 –атқыштар дивизиясы Мәскеу түбінде ерлікпен шайқасты ( иә)

2.1941 жылы Жамбыл Жабаев ленинградтықтарға «Ленинградтық өренім» жырын арнады ( иә)

3.Сұлтан Баймағамбетов Мәскеу үшін шайқаста қаза тапты (жоқ) Ленинград үшін

1.Еділ бойындағы  қаһарман қала түбінде минометші Қарсыбай Сыпатаев өшпес ерлік көрсетті ( иә)

2.Қазақстандық партизандардың жалпы саны 4,5 мың ( жоқ) 3,5 мың

3.Қазақстандықтардан  500- ге жуық адам Кеңес Одағы Батыры атағын алды ( иә)

1.Бірінші болып таран жасап жанған жау тобына ұшағын бағыттаған адам авиация капитаны Николай Гастелло ( жоқ) А.Масловтың экипажы

2.1998 жылы  ҚР Президенті Н.Назарбаевтың өкімімен Бақтыораз Бейсекбаевқа Халық Қаһарманы атағы берілді ( иә)

3.Талғат Бигелдинов екі мәрте Кеңес Одағының Батыры  ( иә)Қорытындылау

Бағалау.  Топ басшылары өз топтарын бағалайды (балдық жүйе)

Үйге тапсырма: 27-28 тақырыпты түсініп оқу

Кері байланыс

жасыл-  ұнады,түсіндім

  сары- қиындық кездесті

  қызыл- мұғалімнің көмегі қажет болды

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастарына қатысуы»

Сабақтың тақырыбы: Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастарына қатысуы

Сабақтың мақсаты: шешуші шайқастар кезіндегі қазақстандықтардың ерлігі және олардың соғысқа қосқан үлесі туралы түсінік алу

Сабақ көрнекілігі: карта, проектор, қағаз, маркерлер, батырлар суреттері

Сабақ түрі: ізденіс, зерттеу сабағы

Сабақтың әдісі: топтық жұмыстар, сұрақ- жауап, іздену, ой- қозғау әдістері

І.Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал туғызу (Сәлемедесіп, оқушылар бір- біріне тілек айтады)

Мұғалім: Оқушылар бізде бүгін күндегіден ерекше сабақ, себебі бізге қонақтар келді.

Топқа бөлу. ( оқушыларға үш топтың аты жазылған қағаздарды тарату арқылы топтарға бөлу, топ басшыларын сайлайды)


1. «Мәскеуді қорғаушылар » тобы

2. « Ленинградты қорғаушылар » тобы

3. « Сталинградты қорғаушылар » тобы

Топтың ережесі:

  • Сабақта тәртіп сақтау;

  • Бір – бірін тыңдау;

  • Бірлесіп ортақ шешім шығару;

  • Уақытты тиімді пайдалану.

Әр топ басшыларына бағалау парағын тарату.

Үй тапсырмасын тексеру ( 26 параграфты оқу, хабарлама жасау)

Әр топтан кезектесіп, әр оқушы бір- бірлеп хабарлама айтады:

  • Ұлы Отан соғысына Қазақстан одақтық мемлекет – КСРО –ның субъектісі ретінде қатысты

  • Социализм тұсында Қазақстанда таптық және ұлттық езгі, сауатсыздық пен ортағасырлық артта қалушылық жойылды

  • Отарлыққа қарсы күресте, үш Ресей революциясы кезінде, Азамат соғысының майдандарында, бесжылдықтар құрылыстарында Қазақстан халықтарының достығы қалыптасты және мызғымастығы артты. Осындай жағдайда соғыс басталды.

  • КСРО, соның ішінде Қазақстанның халқына өз өмірлерін, бостандығын, тәуелсіздігін қорғайтын күн туды

  • 1939 жылы Қазақстан тұрғындарының саны 6,2 млн. болып тұрғаны белгілі. Соғысып жатқан әскердің қатарына 1 195 164 адам аттанды. Өнеркәсіптегі жұмысқа 670 мың адам жұмылдырылды. Майданға және қорғаныс өнеркәсібіне республиканың әр төртіші адамы аттанған

  • «Барбаросса » жоспарын жасаған кезде фашистік Германияның билеушілері КСРО – ны көп ұлттың жасанды және тұрақсыз бірлестігі, ішкі бірліктен жұрдай этностық конгломерат (құранды) деп есептеді.

  • «Ғылыми – зерттеу институты » деп аталған « Арбайтегемайншафт Түркістан » атты жоғары барлау мектебі құрылып, болашақтағы «Үлкен Түркістан » картасын әзірледі.Оған Қазақстан, Орта Азия, Татарстан, Башқұртстан, Әзірбайжан, Солтүстік Кавказ, Қырым Шыңжаң, Ауғанстанның бір бөлігі енгізілді.Бұл өңірде ұлы Герман империясы үшін қуатты шикізат және азық –түлік базасын құру белгіленді.

  • Кеңес елін отарға айналдыру, ал оның халқын құлдыққа түсіру гитлершілдердің дүниежүзіне үстемдік орнату жолындағы басты нысаналарының бірі болды.Алайда тарихи тағдыры ортақ Отанын қорғауға ұмтылған көпұлтты халық бұл зұлымдық ойдың тас- талқанын шығарды.Кеңес Одағы тас – түйін болып, аса қауіпті жауға қарсылық көрсетті.

  • Республика экономикасын соғыс жағдайына лайықтап қайта құру жүзеге асырылды.Жаңа кәсіпорындардың, Қарағанды шахталарының, Жезді, Шығыс Қоңырат,Мырғалымсай,Найзатас кеніштерінің,Ақтөбе ферроқорытпа зауытының, Текелі және Өскемен қорғасын- мырыш комбинаттарының құрылысы жедел қарқынмен жүргізілді.

  • Өнеркәсіп орындарын майданға жақын өңірлерден елдің шығыс аудандарына көшіру жүзеге асырылды.Оның ішінде 220 зауыт пен фабрика, цехтар мен артельдер Қазақстанға орналастырылды. Тамақ өнеркәсібінің 54, жеңіл және тоқыма өнеркәсібінің 53 кәсіпорны көшіріліп әкелінді.

  • Көшіріліп әкелінген зауыттар мен фабрикалар, негізінен, Алматы, Орал,Шымкент,Семей, Қарағанды, Ақтөбе,Петропавл қалаларына орналастырылды.

  • Соғыс кезінде Қазақ КСР-і КСРО –ның аса ірі малшаруашылық базасына айналды.Звено жетекшілері Ш.Берсиевтің, Ы.Жақаевтың, Ким Ман Самның, А.Дацкованың, Б.Сомжүрекованың, С.Оңғарбаеваның еңбектегі даңқы бүкіл елге тарады.

Үй тапсырмасын қорытындылау.

Әр топ бір- бірін бармақпен бағалайды. Әр топ басшылары да өз тобын бағалау парақшасына бағалап отырады

Жаңа сабақ

ІІ. Мағынаны ажырату

( проектордан Ұлы Отан соғысының батырларының суреті көрсетіледі)

Суреттерге қарап не айта аламыз? Оқушылар жауабын тыңдау

Ендеше, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастарына қатысуы » .Бүгінгі сабақтан шешуші шайқастар кезіндегі қазақстандықтардың ерлігі және олардың соғысқа қосқан үлесі туралы білетін боламыз.

А)Ой қозғау (бейнефильм көрсету)

Б)Оқулықпен жұмыс (әр топқа оқулықтан тапсырма беріледі.Жеке оқу, жұптасып айту, топта талқылау)

1 топқа: Қазақстандықтар Мәскеу, Ленинград үшін ұрыстарда

2 топқа: Қазақстан – Сталинград майданының жақын тылы

3 топқа: Соғыс бағыты - Батыс

В) Постер толтыру (спикер сайлау)



Г) Спикер шығып қорғайды

Үш топта жауап беріп болғасын, бармақ арқылы бағалау

ІІІ.Ой толғаныс

Бекіту тапсырмалары:

1. Тарихи тұлғалар туралы мәлімет айту( портреттері көрсетіледі)

Мәлік Ғабдуллин – ротаның саяси жетекшісі, автоматшылар тобын басқарды, жау танкілерін жойып, өз бөлімшелерін қоршаудан алып шықты.Көрсеткен ерлігі үшін Кеңес Одағы Батыры атағы берілді.

Төлеген Тоқтаров – Бордино селосында жау штабына басып кіріп, 5 офицердің көзін жойған, асқан батылдығы мен ерлігі үшін қаза тапқаннан кейін Кеңес Одағының Батыры атағы берілді.

Бауыржан Момышұлы – Ұлы Отан соғысының аты аңызға айналған қаһарманы, Кеңес Одағының Батыры, белгілі жазушы.

Нүркен Әбдіров - Қарағандының өкілі, 1942 жылғы 19 желтоқсанда Боковская- Пономаревка ауданында болған әуе айқасында өз ұшағын жау танкілерінің шоғырына құлатып, серіктерімен бірге ерлікпен қаза тапты.

Рақымжан Қошқарбаев - өзінің досы Г.Булатовпен бірге Рейхстагқа алғашқылардың бірі болып ал қызыл Жеңіс туын тікті. Кейіннен Халық Қаһарманы атағын алды.

Талғат Бигелдинов - 200-ден астам жауынгерлік ұшу сапарына шығып, әуе мен жерде оннан аса ұшақтарды, көптеген танкілерді, ұрыс техникасының басқа да түрлерін және жүздеген фашистерді жойған шабуылшы ұшқыш, екі мәрте Кеңес Одағының Батыры.

Кеңестік Шығыс әйелдерінен шыққан бірінші болып Кеңес Одағының Батыры атағына ие болған қазақ қыздары – 100- ші қазақ ұлттық атқыштар бригадасының пулеметшісі Мәншүк Мәметовамен 54- атқыштар бригадасының мергені Әлия Молдағұлова.

Қасым Қайсенов-қаһармандық ерліктерімен тарихта қалған әйгілі партизан, кейін Халық Қаһарманы атағын алды.

2. Тарихи домино

- темір, біздің, емес, жүрегіміз.

болса да, біздің, темірді, отымыз, алады, бірақ, жібере,ерітіп, кек, қандай.

« Біздің жүрегіміз темір емес. Бірақ біздің кек отымыз қандай темірді болса да ерітіп, жібере алады ...»

  • ол- Отанға, қаруымыз, ең күшті, үрейді, біздің, сүйіспеншілік, деген, бар, жеңетін

Біздің үрейді жеңетін ең күшті қаруымыз бар, ол – Отанға деген сүйіспеншілік.

  • Мәскеу!, жер жоқ, кең –байтақ, бірақ, артымызда, Ресей,шегінерге.

«Ресей кең –байтақ, бірақ шегінерге жер жоқ, артымызда – Мәскеу!»

3. «Иә», «Жоқ» сұрақ –жауап

1.Генерал – майор И.В.Панфилов қолбасшылық еткен 316 –атқыштар дивизиясы Мәскеу түбінде ерлікпен шайқасты ( иә)

2.1941 жылы Жамбыл Жабаев ленинградтықтарға «Ленинградтық өренім» жырын арнады ( иә)

3.Сұлтан Баймағамбетов Мәскеу үшін шайқаста қаза тапты (жоқ) Ленинград үшін

1.Еділ бойындағы қаһарман қала түбінде минометші Қарсыбай Сыпатаев өшпес ерлік көрсетті ( иә)

2.Қазақстандық партизандардың жалпы саны 4,5 мың ( жоқ) 3,5 мың

3.Қазақстандықтардан 500- ге жуық адам Кеңес Одағы Батыры атағын алды ( иә)

1.Бірінші болып таран жасап жанған жау тобына ұшағын бағыттаған адам авиация капитаны Николай Гастелло ( жоқ) А.Масловтың экипажы

2.1998 жылы ҚР Президенті Н.Назарбаевтың өкімімен Бақтыораз Бейсекбаевқа Халық Қаһарманы атағы берілді ( иә)

3.Талғат Бигелдинов екі мәрте Кеңес Одағының Батыры ( иә)Қорытындылау

Бағалау. Топ басшылары өз топтарын бағалайды (балдық жүйе)

Үйге тапсырма: 27-28 тақырыпты түсініп оқу

Кері байланыс

жасыл- ұнады,түсіндім

сары- қиындық кездесті

қызыл- мұғалімнің көмегі қажет болды




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Сабақтың тақырыбы: Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастарына қатысуы

Автор: Сапарғали Гүлдариға Абдығалиқызы

Дата: 09.02.2017

Номер свидетельства: 389742
