Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Алипова М. | |||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | XIII – XV ғғ. өнер мен әдебиет ортағасырлық қоғамды қалай бейнелейді? | |||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі маңыздылығын айқындау Тарихи концепт (фокус): дәлел | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлығы: берілген деректерден қажетті ақпараттарды іріктеп алып, сұрақтарға жауап береді. Көпшілігі: деректерді салыстыра талдап, ұқсастықтары мен ерекшеліктерін түсіндіріп, тақырып бойынша қорытынды жасайды Кейбірі: дерек көзін қолданып, көшпелілердің түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелейтін философиялық және әдеби шығармаларын бірнеше аспектіде қарастырып, өзіндік пайым жасайды. | |||||||||||||
Бағалау критерийлері | Күй, аңыз, шежіре, эпостық жыр, жырау ұғымдарын түсіндіреді; Жырлардың тарихи дереккөз ретіндегі маңыздылығын анықтайды; Асанқайғы жайлы бейнебаянда аталатын аймақтарды біледі және картадан көрсетеді; Түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелейтін әдеби шығармаларды біледі; Тақырыпқа қатысты мәліметтерді жинақтап өз ойын айтады; Еңбектерді тарихи дерек ретінде талдайды. | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Қажетті терминдер мен сөз тіркестері: Сәулет өнері, жыршы, жырау, тарихи шығарма, жылнама сөздерін қолданып сипаттайды. | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | - патриотизм - батылдылық - көшбасшылық - төзімділік | |||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | География, дүниежүзі тарихы, әдебиет. | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ дағдыларын дамыту. (ноутбук, теледидар) | |||||||||||||
Бастапқы білім | Қазақстан жерінде моңғол экспансиясына дейінгі түркі тілдес тайпалардың этносаяси бірлестігі қалыптасқанын және олардың әлеуметтік – экономикалық, саяси, мәдени жағдайын біледі. | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут
Сабақтың ортасы
5 минут
15 минут
7 минут
3 минут
5 минут
| Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Миға шабуыл 1) (Б) Диалог. Оқушыларға ақын, жырау, күйші, сәулетшіге қажет құралдардың (домбыра, кітап, кесене) суреттерін көрсету арқылы сабақ тақырыбын болжату. (2 минут) 2) Сабақтың тақырыбы және мақсаттары, бағалау критерийлерімен таныстыру. (3 минут) 1 тапсырма Б Оқушыларға бейнебаян көрсетіледі. «Қайран Еділ» Қазтуған жырау. Критерий:
Жырда қандай адам есімдері аталды? Еділді неге тастап бара жатыр деп ойлайсыңдар? Жырдан нені біле аламыз?
Оқушылардың жауаптарын тыңдап, кері байланыс беремін. 2 тапсырма Т Мәтінмен жұмыс. Зерттеу сұрақтары: ➢ Күй, аңыз, шежіре дегеніміз не? ➢ Күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлар бізге қандай тарихи мәлімет береді? Оқушылар пазл әдісі бойынша 2 топқа бөлінеді. Топтарға тақырыпқа сай мәтіндер таратылады, әр топ берілген критерий бойынша деректерді талдау жұмысын жүргізеді. Топтар өз зерттеу нәтижелерін келесі форматта көрсетулері тиіс:
1топ Критерий:
2- топ Критерий:
Қ/Б Топтар берілген критерийлер бойынша өзара бағалау жүргізеді.
3 тапсырма Ж Оқушыларға аудиоматериалды тыңдауды ұсынамын. Асан қайғы. Критерий:
Қ/Б «Сыйлықтар кәрзеңкесі». Жауаптар әртүрлі категориялы карточкалармен бағаланады. 4 тапсырма-сергіту сәті: Рөлдік ойын. 5 тапсырма «Иә» немесе «Жоқ» позициясы Б «XIII – XV ғасырлар қазақ халқының өнері мен әдебиетінің өркендеу кезеңі болды. Таңдаған позициясын қорғау. Сыныптың екі бұрышына «Жоқ» және «Иә» деген сөздер ілінеді. Оқушылар бір-бірлеп тақтаға шығып, екі позицияның бірін таңдайды. Неге осы жауапты таңдағанын топта талқылап, әр топтан 2 оқушы түсіндіруі керек. «Біздің бұл жауапты таңдаған себебіміз.» Критерий: 1. Дәлелді нақты дәйектер келтіру арқылы дәлелдеу. 2. Сөйлеу шеберлігі. |
Бейнебаян «Қайран Еділ» Қазтуған жырау. немесе Б. Тілеухан. Еділ жыры. http://www.youtube.com/watch?v =9J08d14qUvs Әдеби жәдігерлер. Жиырма томдық. Ұжымдық. Авт. Таймас баспа үйі, 2007 Қазақстың салт – дәстүрлері мен әдет – ғұрыптары. Коллективн. Авт. – А: Атамұра, 2010 Қазақ халқының тұрмысы мен мәдениеті. Коллективн. Авт. – А: Алматыкітап, 2010
Бас ред. М.Х.Асылбеков, Қ.С.Алдажұманов, К.М.Байпақов. Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІІ том. – А: Атамұра, 2010
Қазақстан музейлері. Коллективн. Авт. – А: Алматыкітап баспасы, 2009
Бабалар сөзі: Жүз томдық. – Астана: «Фолиант», 2006. Т.38 Батырлар жыры, 2006
Қазақстан тарихы: энциклопедиялық анықтамалық. [бас сарапшы: Б. Аяған, М. Қойгелдиев]. Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігі.- Алматы, Аруна, 2006
Аманжолов Қ. Р. Түркі халықтарының тарихы. 1-2 кітаптар. – Алматы: Білім, 2002.
А – 3 форматындағы қағаздар, фломастер, түрлі бояулар, түрлі түсті қағаздар
| ||||||||||||
|