Тақырыбы:
Орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналар
Сынып: 10 «А» кл.
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу мақсаттары
Орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналар; Әль-Фараби, Жүсіп Баласағұни, Махмұд Қашқари, Қожа Ахмет Иассауи, Мұхаммед Хайдар Дулати өмірбаяндары жөнінде білім алу.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады: Оқулықтан оқып меңгереді.
Ауызша әңгімелейді
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Оқулықтан оқып меңгереді, ауызша әңгімелейді.
Кейбір оқушылар орындай алады:Оқулықтан меңгереді,әңгімелейді, логикалық сұрақтарға жауап береді, өздік жұмыстарды орындайды. Картадан өте жақсы біледі.
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады:Сұрақ-жауап
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: 1 Логика, 2 Этика
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Даналар, шығармалар, тарихи оқиға желісі т.б.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Қай дерек қазақ халқы туралы дерек береді? Мұхаммед Хайдар Дулатидың «Тарихи-Рашиди» еңбегінің тарихи маңызы қандай?
Не себепті.. деп ойлайсыз?
Дулати мен Жалайыри еңбегінің ұқсастығы неде деп ойлайсыңдар?
Ишара:Бұл тарихи тұлғалардың еңбегін не үшін Қазақстан тарихынан оқимыз?
Алдыңғы оқу:
Үй тапсырмасын тексеру сұрақтары: 1. Қазақстан аумағында тұратын көне түрік тайпаларының тотемдері қандай болған? 2. Жыр аңыздардан тарихи деректер алуға бол ма? т.б.
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Сабақ барысы-45 мин.
Ресурстар
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Қазақстан саяси картасы
Басы 5 мин.
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу т.б
Кезекші сабаққа келмеген оқушы туралы мәлімет береді
және тарихи тұлғалар порттреттері
Ортасы 30 мин.
«Күлтегін» «Туран» «Болашақ» «Бәйтерек» топтарына біріктіру, оқулықтан меңгеруге тапсырмаларды тілікше суыру арқылы алады, қосымша қажет жағдайда көмек көрсету
Топтың атын,сабақтың алтын ережесін құрады,мақсаттарын хабарлайды. Оқиды, постермен жұмыс істейді, әр топ тақтаға шығып тұжырымдарын қорғайды, әңгімелейді,қосымша сұрақтарға жауап береді, бір-біріне үй тапсырмасы бойынша сұрақ ұйымдастырады
Постер, карта
Соңы 5 мин.
Стикерлерді тарата отырып сабақта бағалау критерийімен таныстырады
Әр топ өзінен бұрын тұрған топты бағалайды және хабарлайды
Рефлексия 5 мин.
Бүгінгі сабақта түсінген, түсінбегенін стикерге арқылы өзін-өзі бағалайды, кері байланыс жасайды.
Үйге тапсырма: §41-42 оқу, конспекті жазу