Сабақтың тақырыбы: | Қос дөңгелекі арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті? | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.2.1- ежелгі заман тарихныдағымемлекетаралық қатынастарды түсіндіруүшін империя ұғымын білу және пайдалану. 5.3.2.2-басқыншылық соғыстармен империялардың пайда болуымемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау | ||||||||||||||
Сабақтың мақсат | Әскери шайқастардағы қос дөңгелекті арбаның артықшылықары мен кемшіліктерін анықтайды және талдайды Империялар жүргізген соғыстар нәтижесінде шекаралық өзгерістерді түсінеді, қолданады | ||||||||||||||
Бағалау критерийі | Білу: "арба" сөзінің ұғымын адам өміріндегі қызметін түсіну Түсіну: Арба түрлерін қос дөңгелекті арба және бүгінгі өмірмен байланыстыра алуы Талдау: Арбалардың артықшылықтарымен кемшілік себептерін білу Қолдану: Өнертабыстың мемлекеттер арасындағы қайшылықтарға соғыстарға ықпал жасауы себептері | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Империя,реформа,отар, өнертабыс | ||||||||||||||
Құндылықтарды бағалау | Өзгелердің көз-қарастарын, ой-пікірін қүрметтеу, сөзді бөлмеу, сабақ ережесін сақтау | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | География, Қазақ тілі, әдебиеті, еңбек | ||||||||||||||
Алдыңғы білім | Ежелгі Египет тұрғындаының өмірі. Тұтанхамон мазары | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурста | |||||||||||||
Сабақтың басы: 5 мин 6 мин | Сабақта жағымды атмосфера қалыптастыру. Оқушыларды түгендеп, сабаққа дайындықтарын тексеру. Оқушыларды топтарға бөлу. Үй тапсырмасын шолып өту: 1 тапсырма: Топтық жұмыс: "Тірек сөздер" әдісі 1 топ: Хатшепсут, Дейір эль Бахри, Пунт, кемелер 2 топ:Хеопс, Свинкс, саркофаг, мумия 3 топ: Говард Картер, Тұтанхамон,алтын тақ, бетперде, 19 жас Дескриптор: -Жылдамдығы -1 - Жаңа сөздерді білуі - 1 - Мағынаны тануы - 2 - Оқиғаларды нақты, дәлелді түсіндіруі - 3 | Уық, кереге, шаңырақ суреттері бар карточкалар | |||||||||||||
Сабақтың негізгі бөлімі Мағынаны тану 8 мин 6 мин 6 мин |
2-тапсырма "Эссе" жазу әдісі Мына суреттерде ортақ не нәрсе бар? 2- тапсырма: "Топтасыру" 1- топқа -Қос дөңгелекті арбалар мен ірі мемлекеттердің қалыптасуы арасында қандай байланыс болуы мүмкін? 2 топқа: Әскери шайқастарда қос дөңгелекті арбалар қандай рөл атқарғанын олардың артықшылықтары мен кемшіліктері 3 топқа: Қазақстан аумағын мекендеген тайпалар қос дөңгелекті арбаларды пайдаланған Оқушалар суреттерді таниды, бір-бірімен байланыстырады. Жаңа материалдармен танысады, мемлекеттердің пайда болуындағы қос дөңгелекті арбаның рөлін ұғады. Мұғалім оқушыларға қолдау көрсетеді, бақылайды. Жасаған постерлерін қорғайды Дискриптор:
| Ғаламтор материалдары А4 (А3) қағазы | |||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Картамен жұмыс: Қос дөңгелекті арбаларды пайдаланған елдерді картадан табу | Ежелгі Д/ж картасы | |||||||||||||
6 мин Бағалау 3 мин | Кері байланыс БББкестесімен жұмыс
Үйге тапсырма: Келесі тақырып | ||||||||||||||