Қазақстан тарихы 8-сынып |
Сабақтың тақырыбы: | ХҮІІ ғ. соңы –ХҮІІІ ғ. бірінші ширегіндегі қазақ-жоңғар соғысы |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: Сабақ барысында оқушыларды Қазақ хандығы төңірегінде қалыптасқан саяси оқиғалармен таныстыру, қазақ билеушілерінің басы бірікпеуінің салдары қандай болғанын көрсету, үш жүздің әскери күштерін біріктірудегі Әбілқайырдың рөлі және халықтың тәуелсіздік үшін күресінің маңызын әңгімелеу Дамытушылық: Оқушыларды материалды жүйелеуге, оқиғалар арасын байланыстырып, одан қорытынды шығаруға машықтандыру Тәрбиелік: Оқушыларға отанымыздың тәуелсіздігі мен азаттығы үшін күрескен батырлардың ерлігін айта отырып, жауаптылыққа, батылдыққа үйрету, патриоттық тәрбие беру. |
Оқыту нәтижесі: | Оқушылар ХҮІІІ ғ. басында қазақ хандығы төңірегінде қалыптасқан саяси оқиғалармен танысады, жоңғар шапқыншылығының зардаптарын анықтайды, қазақ қоғамы жауға қарсы күресті қалай ұйымдастырғанын сипаттайды. Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізеді. Топтық жұмыс жасау арқылы ынтымақтастық ахуалы қалыптасады. Жаңаша тәсілдер арқылы пәнге қызығушылығы мен оқу қабілеттері артады. |
Бағалау критерийлері | Жаңа білімді меңгереді. ХҮІІ ғ. соңы –ХҮІІІ ғ. бірінші ширегіндегі қазақ-жоңғар соғысы туралы түсінеді Тақырыпты топта талқылайды Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
Түйінді идея: | «Біз тәуелсіздікті ақылмен, ата-баба жолымен алдық деп ойлаймын». Нұрсұлтан Назарбаев |
Сабақтың әдіс-тәсілдері: | Топтық жұмыс(мәтінмен жұмыс, картамен жұмыс), СТО элементтері, Ой қозғау , АКТ қолдану, Пікір алмасу |
Ресурстар | Карта « XVIII бірінші жартысындағы Қазақ халхының Жоңғар шапқыншылығына қарсы азаттық күресі», оқулық 8-сынып , плакат, карта |
Сабақтың барысы |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ресурстар |
Сабақтың басы: Ынтымақтастық атмосфера қалыптас тыру | 1.Оқушылармен сәлемдесу. 2.Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру 3. Сыныпты топқа бөлу | Мұғаліммен амандасу Кезекші сыныпта «жоқ» оқушыны хабарлау Шеңбер болып тұрып, санамақ бойынша үшке бөлінеді | |
Мағынаны тану «Ой қозғау» | Барлық оқушылардың үй жұмысын толық, дұрыс, түсініп орындалуын анықтайды | Ашық және жабық сұрақтар: XVIII ғасырдағы Қазақ хандығының ішкі жағдайын қалай бейнелеуге болады? XVIII ғасырдағы Қазақ хандығының сыртқы жағдайы өте күрделі болды, осыған мысал келтіріңдер XVIII ғасырдың І-ширегінде ресей мемлекетінің Қазақ хандығына қызығушылығының артуына не себеп болды? Жоғарғы Ертіс бойына салынған бекіністерді атап, көрсет Әбілқайыр ханның халқымыздың тарихында алатын орны қандай? | Оқулық 8-сынып |
| Сабақ жоспары: 1. Жоңғарияның күшеюі және оның қазақ жеріне шапқыншылығы 2. Қарақұм келісімі және олардың нәтижелері 3. «Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұламаның» басталуы . Негізгі ұғымдарға түсінік беру: жұт, азаттық үшін күрес, агрессия, аманат, сардарбек, құрылтай, патриотизм. Картадан халық құрылтайы мен қазақ -жоңғар шайқастарын көрсету | Сұрақ: Жоңғар шапқыншылығы туралы не білесіңдер? Жоңғар шапқылығы туралы үзіндіден не түсіндіңдер? Мәтінді әр топқа бөліп қарастыру, талдау 1-топ. Жоңғар шапқыншылығының мақсаты Қазақ халқының жоңғарларға қарсы азаттық күресін ұйымдастыру. Құрылтайдың қазақ халқының саяси өміріндегі рөлі. Батырлар «Халық құрылтайы»1710ж., 1726ж - Қайда өтті? - Қандай мәселелер көтерілді? - Немен аяқталды? - Тарихи маңызы 2-топ. «Қазақ-жоңғар шайқастары»(кесте) Сұрақтар: | Бұланты шайқасы | Аңырақай шайқасы | 1. Шайқас болған жыл 2. Шайқас өткен жер 3.Шайқас нәтижесімен тарихи маңызы | | | 3-топ. Жоңғар шапқыншылығының зардаптары (Тірек-сызба) | Постер, түрлі-түсті пламастерлер |
Сабақты бекіту кезеңі | Жеке оқушының және сыныптық жұмыстарға сапалы баға беру. | Қазақ хандығының саяси тарихына бұл кезеңдегі оқиғалардың басқаша сипат алуы (нәтижелері, дамуы) мүмкін бе еді? (дарынды оқушы) Хронологияны тексеру(топ бойынша) Мына жылдары қандай тарихи оқиғалар болды 1710 жылы.................. 1713 жылы.................. 1718 жылы.................. 1723жылы................... 1725жылы.................... 1726/1728жылы................ 1730жылы.......................... Қазақ-жоңғар соғысы кезінде көзге түскен қазақ хандары, сұлтандары, билер мен батырлары жөнінде жазылған қандай әдеби шығармаларды білесіңдер? Отанға адалдық пен патриоттық жөнінде, ержүректік пен қаһармандық, сертке адалдық туралы қандай мақал - мәтелдер білесіңдер ? Біз тәуелсіздікке қалай қол жеткіздік? | |
Бағалау критерийлері | Оқушылар сабақ соңында: Қазақ жоңғар шапқыншылығы туралы қысқаша айту; Қарақұмдағы жиынның шешімі туралы түсініктерін айтып өтеді; Көшпелі Жоңғар хандығының күшею себептерін түсіндіреді: |
|
Оқушылардың білімін бағалау | Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалайды | Топтарды өзара бағалау. Екі жұлдыз, бір тілек |
|
Рефлексия кезеңі | Оқушының жеке көңіл-күй жағдайын, іс-әрекетін, оқушылармен мұғалімнің өзара қатынас рефлексиясына жағдай жасау | 1. Сабақта маған мына білімдерім қажет болды.... 2. Маған қиындық туғызған.... 3. Мен сабақта түсінгенім. | |