Тақырыбы26 | Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен алғашқы мемлекеттер. |
Мақсаты | Қазақстан аумағындағы алғашқы тайпалық одақтар,яғни Сақтардың қалай пайда болғанын және өмір тіршілігін терең тісініп оқушыларға баяндау |
Жалпы мақсат | Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру. |
Күтілетін нәтиже | Оқушылар өткен білімдері пысықтап, қорытындылауға үйренеді |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Ортадағы қалам» әдісі, «Миға шабуыл», «Clil» әдісі, постер қорғау, картамен жұмыс |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук, А4 және А3 форматтағы қағаздар |
Ұйымдастыру кезеңі | | Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар өздеріне ұнаған суретті таңдау арқылы топтарға бөлініп, сол орындарға орналасады. Стикер арқылы топ басшысы тағайындалады. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім Қызығушылық тарын ояту | «Ортадағы қалам» әдісі арқылы сұрақ жауап | Үйге берілген тапсырманы топ мүшелеріне сұрақ қою арқылы жүргізу. Ортадағы қалам әдісін пайдаланып, топ мүшелерінің қаламдарын жинап алып, таңдалған қаламның иесіне сұрақ қойылады. | Мұғалім берген тапсырманы орындау. Үй тапсырмасына берілген сұрақтарға таңдалған қалам иесі жауап береді, шапшаңдылық таныту, өз ойларын жеткізу. |
Түсіну | Clil әдісі арқылы жаңа терминдермен танысу | Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға видео көрсетіледі. Видеодағы жаңа терминдермен танысу. Сақтар – sacs Тиграхауда – tigrahaunda Парадарайа – paradale Азиялық скифтер- Asian Scythians Құдіретті еркектер – mighty men Жүйрік атты турлар – riding tours Патша – king Көсем – leader Абыздар - hoodies Жауынгерлер – soldiers Малшылар мен егіншілер – herders and farmers | Көрсетілген видеороликті тамашалау. Жаңа терминдерді қазақ тілінде және ағылшын тілінде қайталау арқылы есте сақтау |
Қолдану | Постер қорғау «Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар» бойынша жұмыс (10 минут) | 4 топқа тақырыптар беру. 1 топ «Тиграхауда» – Сақтар туралы алғашқы мәліметтер. 2 топ «Парадарайа» – Сақ тайпаларының қоныстануы. 3 топ «Хаумаварга» – Сақ қоғамы. 4 топ «Массагет » – Сақ қоғамының топқа бөлінуі. | Постер дайындайды және оны қорғайды. |
Сергіту сәті | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау «Қолтырауын» ойынын ойнату | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау. Ойын шартын оқушыларға түсіндіру | Ойынға белсене қатысу. |
Талдау | -Картамен жұмыс. Тақырыптарға шолу -Ребус шешу | Топтарға жаңа тақырып бойынша Картамен жұмыс атқару үшін әр топқа тапсырмалар беріледі. Жаңа тақырыпта танысқан терминдер жасырылған ребустар беріледі. 1топ- абыз 2топ-тайпа 3топ-патша 4топ-көсем | Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап бер, топпен біргіп жұмыс істейді, талқылайды, зерттейді. |
Жинақтау | «Миға шабуыл» әдісі «Ойлан тап» басқатырғышты шешу арқылы тақырыпты сабақты жинақтау . | Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты cұрақтар жазылған карточкаларды топтарға таратады. Терминдер жазылған қағаздарды топқа таратады. Жаңа сабаққа қатысты сұрақтар қойылады. | Карточкадағы сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың мақсаты берілген қағаздағы басқатырғышта жасырылған сөздерді табу арқылы және сұраққа өз ойларын жеткізе отырып тақыртыпты сипаттау арқылы жинақтайды |
Бағалау | Бағалау критерийлері мен бағалау шкаласын | Әр топқа бағалау парақтарын тарату | Бағалау шкаласы арқылы өз білімдерін топпен жеке бағалау |
Рефлексия | Кері - байланыс әдістерінің бірі: «Менің көңіл-күйім» баспалдағы Оқушылар стикерге өз есімдерін жазып, тақтада жазылған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы!», «Жаман емес!», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. мин) | Оқушыларға стикер толтыруды ұс ыну. | Ұсынылған стикерді тақтада ілулі тұрған баспалдақ баспаларына жабыстыру. |
Үй жұмысы | «Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен алғашқы мемлекеттер» оқу, эссе жазу. «Сақтар», «Массагеттер» сөзіне ребус құрастыру. |