kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қайта құру кезеңінде (1986-1991). 1986 жылғы желтоқсан оқиғалары.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақстан тарих сабағы

Қайта құру кезеңінде (1986-1991).

1986 жылғы желтоқсан оқиғалары.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қайта құру кезеңінде (1986-1991). 1986 жылғы желтоқсан оқиғалары.»

«Мендіқара ауданы әкімдігі білім бөлімінің Буденный орта мектебі» ММ















Қазақстан тарих сабағы

Қайта құру кезеңінде (1986-1991).

1986 жылғы желтоқсан оқиғалары.


Мұғалім: Тобылбаев Дархан Мажитұлы























Буденный селосы

2016ж.


Авторы: Тобылбаев Дархан Мажитұлы, Қостанай олысы Мендіқара ауданының Буденный орта мектебігің тарих мұғалімі, білімі кәсіби орта білім, стаж 3 жыл, категориясыз.








9 «А» сынып. Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: §43. Қайта құру кезеңінде (1986-1991).

1986 жылғы желтоқсан оқиғалары.

Сабақтың мақсаты:


Оқушыларға елдің әлеуметтік-экономикалық өмірін қайта құру бағыттары туралы түсіндіру; Тәуелсіз Қазақстан туралы білімдерін арттырып, бөлім бойынша қорытындылау, оқушылардың білімінің деңгейін бағалау, осы бөлім бойынша әр оқушының емтиханға

дайындықтарын анықтау;

Пәнге деген қызығушылықтарын оятып, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту; Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру; Тәуелсіз Қазақстан мемлекеті туралы білімін қорытындылап, бұрынғы жағдайымен салыстыра білу, картамен жұмыс істеу дағдыларын

дамыту

Ұлтжанды, тарихи санасы қалыптасқан, соғыс атаулыға жаны қас,ержүрек, Отанын шексіз сүйетін, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта, тірексызбалар, презентация.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқу құралын тексеріп түгелдеу

Әнұран орындау, «Хабар»

Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

        1. Халық ағарту ісі

        2. Ғылымның дамуы

Мәдениеттегі идеологияның кері ықпалы

1940-1950 жылдардығы ғылым мен білім, әдебиет саласындағы кеңестік қудалаулар

«Жылымық» кезеңінің жарқын оқиғалары

Қазақ әдебиеті, музыкасы мен кино өнері

III. Жаңа сабақтың жоспары:

Елдің әлеуметтік-экономикалық өмірін қайта құру бағыттары.

Республиканың қоғамдық-саяси жағдайы.

Бетбұрыс алдында қалыптасқан жағдай.

1986 жылғы желтоқсан оқиғасы.

Демократияшыл жастар қозғалысының себептері мен басталуы.

Желтоқсан оқиғаларының сипаты.

Жаппай жазалау.

Желтоқсан оқиғаларының қортындылары мен тарихи маңызы.


Сабақты бастамас бұрын оқушылардан Желтоқсан оқиғасы туралы не білетіні сұралады. Соңғы бөлік сабақ соңында толтырылады.


Білемін

Білгім келеді

Білдім





Сабақ тірексызбалар негізінде түсіндіріледі.

Дағдарыс.

1885 жыл, сәуір



Жеделдету бағыты



КОКП-ның XXVII съезі. 1986 жыл, ақпан



1987 жыл



Қайта құру



Жариялылық







Желтоқсан оқиғасы.


Себептері


Орталықтың өктемдік әрекеттері мен қайта құру жарияланған демократиялық ұстанымдар арасындағы қарама-қайшылықтар.





Республика мүдделерінің есепке алынбауы




Ұлттық құндылықтардың құлдырауы





Сылтауы





Қазақстан КП ОК V пленумы Қазақстан КП ОК бірінші хатшы Д.Қонаев орнына Г.Колбинді тағайындауы.





Салдары




8500 адам жазаланды



99-ы сотталды




2 адам өлім жазасына кесілді



246 студент оқудан шығарылды




12 ЖОО-ның ректорлары орнынан алынды



КОКП ОК 1987 ж. пленумы «Қазақ ұлтшылдығының көрінісі» қаулысы





Тарихи маңызы:

  1. Қазақ халқының тәуелсіздікке ұмтылуына жол ашты

  2. Қазақ топырағында ұлттың санасын, намысын жетелеген қайсар буын келгенін әйгіледі

  3. Қазақ тарихындағыестен кетпес аса ауыр және қайғылы беттердің бірі

  4. Кеңес Одағына еніп келе жатқан жас демократия үшін күрестің басы болды




2016 жылдың 16 желтоқсанында - Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдық мерейтойы. Бұл мемлекетіміз бен халқымыз үшін ең басты әрі құнды мереке болмақ. Тәуелсіз еліміз ширек ғасырға жуық уақыт ішінде қаржы дағдарыстарының қиындықтарына қарсы тұра білді, тұрақты даму жолына түсіп, биік белестерді бағындырды, толағай жетістіктерге қол жеткізді, әлемдегі бәсекеге қабілетті 50 елдің қатарына енді. Мемлекет басшысының елді дамытудағы стратегиялық бағдарламалары мерзімінен бұрын жүзеге асып келеді.

Осы кезең ішінде не тындырдық? 25 жылда жеткен жетістіктеріміз қандай? Биыл осы сұрақтарға жауап беретін, өткен жылдарға қорытынды жасап, Мәңгілік Ел болуға бекінген мемлекетіміздің бүгіні мен келешегі туралы ой толғайтын еліміздің есепті жылы десек, қателеспейміз.

IV. Қорытындылау. “Білемін, білгім келеді, білдім“ тапсырмасы бойынша кесте толтыру

V. Сабақты бекіту:

  • Желтоқсан оқиғасының сипаты қандай?

  • Әлеуметтік-экономикалық дамуды жеделдету дегеніміз не?

  • Биыл еліміздің тәуелсіздік алғанына неше жыл?

Бағалау:

Үйге тапсырма: §43.

1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы тақырыбына тарихи эссе жазу.










Сабаққа өзіндік талдау.

Мектеп: Буденнов орта мектебі.

Мұғалімнің аты-жөні: Тобылбаев Дархан Мажитұлы

Пәні: Қазақстан тарихы.

Сынып: 9 «А»

Сабақтың тақырыбы: §43. Қайта құру кезеңінде (1986-1991).

1986 жылғы желтоқсан оқиғалары.


Мен, 9 «А» сыныбында Қазақстан тарихы пәнінен сабақ бердім. Оқулық авторлары - М.Қозыбаев, К.Нұрпейсов, Қ.Жүкешев.

Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991).

1986 жылғы желтоқсан оқиғалары тақырыбында сабақ өткіздім.

Сабақтың білімділік мақсаты оқушыларға елдің әлеуметтік-экономикалық өмірін қайта құру бағыттары туралы түсіндіру; Тәуелсіз Қазақстан туралы білімдерін арттырып, бөлім бойынша қорытындылау, оқушылардың білімінің деңгейін бағалау, осы бөлім бойынша әр оқушының емтиханға

дайындықтарын анықтау;

Пәнге деген қызығушылықтарын оятып, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту; Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру; Тәуелсіз Қазақстан мемлекеті туралы білімін қорытындылап, бұрынғы жағдайымен салыстыра білу, картамен жұмыс істеу дағдыларын

дамыту

Ұлтжанды, тарихи санасы қалыптасқан, соғыс атаулыға жаны қас,ержүрек, Отанын шексіз сүйетін, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.


Шағын пікірталас ұйымдастырып, оқушыларды бағыттап, өз пікірін еркін айтып, қорытынды жасауға жағдай туғызылды. Оқушылар пікірталас барысында қажетті дәйексөздер жинақтап, дереккөздерін зерттеді.

Өткізілген сабағымда өз мақсатыма жеттім деп ойлаймын. Балалар сұрақтарға жауап беруге тырысты. 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы туралы көп мәлімет алды. Биыл Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алғанына 25 жылдық мерейтойы жайлы әңгімелестік.

Сабақта түрлі әдіс тәсілдер қолданылып, оқушылар тез ойлап, есте сақтау әрекеттеріне толық қатысты.

Сабақының талаптары орындалды. Бүкіл кезеңдері сақталды. Жаңа білім көздері игерілді.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қайта құру кезеңінде (1986-1991). 1986 жылғы желтоқсан оқиғалары.

Автор: Тобылбаев Дархан Мажитович

Дата: 22.04.2017

Номер свидетельства: 410860
