kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«И. Тайманұлы мен М. Өтемісұлы бастаған халық – азаттық көтерілісі»

Нажмите, чтобы узнать подробности

И.Тайманұлы мен М.Өтемісұлы бастаған азаттық күрестің тарихи маңызын түсіндіру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««И. Тайманұлы мен М. Өтемісұлы бастаған халық – азаттық көтерілісі»»

Тақырыбы: «И. Тайманұлы мен М. Өтемісұлы бастаған халық – азаттық көтерілісі»

 


Өткізген мұғалім: Баисова Ляззат Жанатовна
Сыныбы: 8
Пәні: Қазақстан тарихы
Күні: 27.11. 2014
Негізгі дереккөздер: Қазақстан тарихы 8 сынып, «Аңыз адам» журналы


Мақсаты: Ішкі Ордада орын алған Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған халық –азаттық көтеріліс барысын, басты шайқастарын оқып үйрену
Күтілетін нәтижелер:
1. Көтеріліс барысымен танысады
2. Көтерілістің шығу себептерін анықтайды
3. Көтерілістің басты шайқастарына талдау жасайды.
Керекті жабдықтар: оқулық, жұмыс дәптері, интерактивті тақта, жеке, топтық жұмыс.

Сабақ кезеңдері: Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе 1. Оқушылармен амандасу. 
2. Психологиялық дайындық. (Шаттық шеңбері)
3. Топқа бөлінеді. ((Бөкей хан, Жәңгір хан) Үй тапсырмасына қатысты жылдармен, атауларға байланысты 2 топқа бөлінеді)
«Бөкей» тобы: 1799 жылы, І Павел, 70 мың шақырым, 5 мыңға жуық отбасы, 1812 жылы, 207 мың, 1815 жылы, Орынбор шекара комиссиясы
«Жәңгір» тобы: Андреевский, 14 жас, «орыс, араб, парсы», 6 құнды қолжазба, 1824 жылы, Хан ордасы, «тархандық жүйе», билер соты
4. Үй тапсырмасын тексеру.
1. «Жәшіктегі сұрақтар». (В,С деңг оқушыларға қойылады)
1. Қазақтардың Жайықтың оң жақ бетіне өтуінің негізгі себептері (1. Мал жайылымдарынан тапшылық көрді; 2. қазақтар өздерінің ата қонысына қайтып баруға тырысты; 3. С. Датұлы көтерілісінен кейін қуғын – сүргін жиелеп кетті; 
4. Патша үкіметі С. Датұлы мен Е. Пугачев көтерілісінен кейін Кіші жүзді әлсіретуге тырысты; )
2. Ішкі Орданың шекаралық шектесуін атап, картадан көрсет. ( Батысында Астрахань, Солт мен шығысында Саратов, Орынбор губернияларымен, Оңт және Оңт- шығ/да Каспий теңізі мен жайық шекарасымен шектеседі.
3. Жәңгір хан енгізген жаңалықтарды ата.
(1. Барлық азаматтық және қылмыстық істер қаралатын сот ісіне ханның өзі тікелей қатысып отырды және шығарған үкімге шағым жасауға рұқсат етілмеді. 2. Ішкі Ордада жер учаскесін жеке меншікке беру кеңінен орын алды. 3. Жерді жалға берді. 4. Жаппай отырықшы салтына көшу күшейді. 5. Сауда саттық дамыды. Жәрмеңке ұйымдастырылды. )
А деңгейіндегі оқушыларға тапсырма.
Карточка №1 
Жәңгір ханның сүйікті ісі. (аң аулау)
Карточка №2
Ағашты кескен, сындырып бүлдірген айыпты адамға қолданылған жаза қандай? (25 рет дүре соғу)
Карточка №3
Жәңгір хан қашан қайтыс болды? (1845 жыл)
Карточка №4
Ішкі Орда қашан Астрахан губерниясының құрамына берілді? (1872 жылы)
Карточка №5
Жәңгір хан қандай іске көп көңіл бөлді? (ағаш отырғызу ісіне) Мұғаліммен амандасады.
Сергіту сәтіне қатысады
Топқа бөліну барысында тақырыпқа қатысты жылдармен, атауларға жауап береді


Сұрақтарға жауап береді.

Тұсау - кесер Өлең жолдары.
Хан емессің – қасқырсың.
Қара албасты басқырсың.
Достарын келіп табалап,
Дұшпаның сені басқа ұрсын!
Хан емессің - ылаңсың,
Қара шұбар жылансың.
Хан емессің - аянсың, 
Айыр құйрық шаянсың!
Атаулар бойынша 3 сұрақ.
1. Бұл кімнің өлең жолдары ? Кімге арналған?
2. Өлеңнің мағынасын қалай түсінесің?
3. Жәңгір хан Махамбетті өзінің ұлы Зұлқарнайынмен бірге оқытты. Қамқорлық танытты. Алайда Махамбет хан Жәңгірді барлық сұлтандардың көзінше осылай әшкерелеуіне не себеп? 1. Өлең жолдарын тыңдайды. 
2. Атаулар бойынша 3 сұраққа жауап береді.

Негізгі бөлім


«Бағытталған оқу»
Ұзақ күйші Жиделі ауылына келіп, бір үйге ат басын тіреді. Өзінің бірде – бір қозғалысын қалт жібермей, аңдып отырған жас балаға Ұзақтың назары ауып, домбыра ұсынды.
Сұрақ: Ұзақтың әр қимылын қалт жібермей қарап отырған жас бала кім?
Құрманғазы күшінің орындаған күйін алып, қалт жібермей орындайды. Содан ол Ұзақ күйшіге еріп, ел аралап, талабын ұштап, шеберлігін шыңдайды. Осындай дарынды жасқа 30 жылдың соңында Бөкей Ордасында орын алған Исатай мен Махамбет көтерілісі қатты әсер етіп, «кішкентай атты тұңғыш күйін шығарған еді. 
Сұрақ: Құрманғазы неліктен күйін «Кішкентай» деп атады?
Алғаш күйін шығарған Құрманғазы 17 жаста болатын. «Кішкентай інісінен ағасы Исатайға арнауы» деп есептеген. Сондықтан күйдің атын осылай атаған.
Күй тыңдату. Құрманғазы «Кішкентай»
1 – тапсырма.
1- топ. «Жылдармен жұмыс».
1. 1808 жылы – 
2. 1836 жылғы ақпанда 
3. 1836 жылы көктемде –
4. 1836 жылдың күзінде –
5. 1837 жылдың бас кезінде – 
6. 1837 жылдың жазы мен күзінде - 
7. 1837 жылдың қазан айының соңында - 
8. 1837 жылы 15 қараша – 
9. 1837 жылғы 13 – желтоқсанда –
10. 1838 жылғы 12 шілде – 
2- Топ. «Сәйкестендіру кестесі»
1. 20 мыңға жуық отбасы 
2. Юсупов пен Безбородко 
3. Жайық әскери кеңесі өз пайдасына басып алды 
4. 21 жасында Жайық атасына старшын болды 
5. И. Тайманұлының өмір сүрген жылдары 
6. М. Өтемісұлының өмір сүрген жылдары 
7. В.И. Дальмен, Г.С. Карелинмен жақсы таныс болды 
8. Ханға табыс етілген талап – петицияға
9. Көтерілісшілерден 80 – ге жуық адам қаза тапты
10. Басына 500 сом ақша, қолға түсіргенге 1000 сом тігілді

А. 1791- 1838 жылдары
Ә. Исатай Тайманұлы
Б. 300 рубасы мен старшын және батырлар қол қойған
В. Исатай Тайманұлы
Г. 1804 – 1846 жылдары
Ғ. Ақбұлақ шайқасы
Д. Жер тапшылығынан зардап шекті
Е. Үлкен және Кіші өзен бойын, Қамыс –Самар көлдерінің төңірегін
Ж. Каспий теңізі жағасында орасан жер телімдері болды
З. Махамбет Өтемісұлы
3 – тапсырма. А деңгейіндегі оқушыларға арналған. (Тақтада орындайды)
Тірек –сызбаны толтыру.
1. Көтеріліс болған жыл:
2. Көтеріліс қамтылған аумақ:
3. Көтерілістің басшылары:
4. Көтерілістің шығу себебі:
5. Көтерілістің қозғаушы күші:
6. Көтерілістегі басты шайқастар: Оқиғаны тыңдай отырып, сұрақтарға жауап беру.


Күйді тыңдайды, сергиді.
1. Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды.

2. Айналмалы бекет арқылы келесі топтың орындаған тапсырмасын тексеріп, бағалайды.

3. Әр оқушы берілген сұрақтарға жауап береді.
Қорытынды 2 – тапсырма.
1 – топ Махамбеттің тұлғалық қасиетін сипаттау. 
2- топ Исатайдың тұлғалық қасиетін сипаттау. 
Балама жауапты тест. Берілген тапсырманы топ болып постерге орындайды, әр топ жұмыстарын таныстырады.
Бағалау Смайлик арқылы, блоб ағашы арқылы, Өзін-өзі формативті бағалау 
«3 –минуттық үзіліс» стратегиясы
1. Мен .................... туралы көзқарасым өзгерді.....
2. Мен.......... ..........жайлы хабардар болдым......
3. Менің .......... жайлы айқын түсінік қалыптасқан тұсы...... 
4. Мені.................. таң қалдырғаны.......

Оқушылардың әр жауабын мұғалім бағалайды, бірін – бірі бағалайды, өткен сабақты бағалайды
Үйге тапсырма 1. Исатай мен Махамбет туралы қосымша деректер жинау
2. «Кейіпкерге хат». (Жәңгір хан, Исатай, Махамбет) Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
«И. Тайманұлы мен М. Өтемісұлы бастаған халық – азаттық көтерілісі»

Автор: Баисова Ляззат Жанатовна

Дата: 27.04.2018

Номер свидетельства: 467849
