Тақырыбы: | XIV-XV ғ.ғ хандықтардың даму ерекшеліктері |
Мақсаты: | Оқушылар 14-15 ғ.ғ. Қазақстанның әлеуметтік құрылымына сипаттайды. Саяси құрылымы мен меншік түрлерін, салық түрлерін ажырата алады. |
Нәтижесі: | Оқушылар ынтымақтастықта қызмет ете отырып, бірін-бірі үйретеді. Есте сақтау, талдау, қосымша ақпаратпен жұмыс жасау қабілеттері жетіледі. Тақырып бойынша білім-біліктерін қалыптастырады. |
Әдістер мен технологиялар: | Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, диалогтік оқыту, АКТ, өздік жұмыс, миға шабуыл «жуан» және «жіңішке» сұрақтар, венн диаграмма, СИНКВЕЙН, эссе, ой қозғау технологиялары, сәйкестендіру, |
Ресурстар мен құрал-жабдықтар: | Оқулық, дидактикалық ақпарат, карта, таратпа ақпарат, карточкалар, бағалау парақтары. |
Сабақтың кезеңдері: | Мұғалімнің іс-әрекеті: | Оқушының іс-әрекеті: | Тапсырма: | Бағалау: |
І.Ұйымдастыру кезеңі: | Сәлемдесу; Оқушыларды түгендеу; Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру. | Сәлемдесу; Өз-өздерін реттейді; Назарларын сабаққа аударады. | Сәлемдесу түрлерін орындайды. «Өз еркімен көңіл-күйді білдіру» | |
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру: | Өткен сабақта алған білімдерін еске түсіру үшін тапсырма береді | Оқушылар қарама-қарсы отырып, бір-бірлеріне өткен тақырыпты мазмұндайды, сұрақ қояды | Оқушылар бір-біріне мазмұндайды, сұрақтар қояды, нақты шешімдерін шығарады | мұғалімнің бағалауы бірін-бірі бағалау |
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру: Білім: | Оқушыларға тапсырма береді, бақылайды. | Оқушылар оқулық мәтінің пайдалана отырып, сұраққа жауап береді. Бір-бірімен диалогқа түсе отырып, мәтінді сараптайды. | Оқулық мәтінің пайдалана отырып, Ақ Орданың билік еткен хандары мен олардың қызметі туралы айтып беріңдер. Ақ Орданың дербес мемлекет ретінде қалыптасу үрдісі кезеңдерін анықтаңдар. | Өзін-өзі бағалау |
Түсіну: | Оқушылардың өз-өздерін бағалай алуына жағдай жасайды. | Оқулықпен жұмыс істей отырып, тапсырманы орындайды. Сұраққа жауапты дәптерлеріне жазады. | Оқулық мәтінің жетекшілікке ала отырып, 14-15 ғ.ғ. хандықтардың этникалық құрамын атап,қазақ халқы қалыптасуына тигізген әсерін түсіндіріңдер | |
Қолдану: | Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайды, бағдар береді. | Тапсырманы ең алдымен жеке орындайды. Одан кейін бірін-бірі тексереді, кейін ноутбук арқылы дұрыс жауаптарын көреді | Орта ғ.ғ. мемлекет тұрғындары мемлекет қазынасына қандай салық түрлерін төлеп тұрды. Жауаптарды сәйкестендіріңдер: Інжу Икта Сойырғал Тархандық Милк Вакф | Өзін-өзі бағалау (ноутбук арқ. дұрыс жауап) |
Талдау: | Тапсырманы орындау ретін түсіндіреді, қызметтерін бақылайды | Бір-бірімен ақылдасып, үйретеді, түзетеді, тапсырманы бірге орындайды. | Венн диаграмма: 6-12 ғ.ғ. мен 13-15 ғ.ғ. мемлекеттердің саяси құрылымын салыстырыңдар. | мадақтау |
Жинақтау (синтез): | Оқушыларға тапсырманы түсіндіреді. | Оқушылар өз ойларын жинақтап, тақырып бойынша тапсырманы орындайды, өз ойларымен бөліседі. | 13-15 ғ.ғ. мемлекеттік бірлестіктер аумағының қалай өзгеріп отырғандығы туралы не айта аласыңдар? Ойланып, өз сөздерімен бір-біріне айтып беріңдер. Жауаптарыңды нақты фактілермен дәлелдендер. | вербальды мадақтау |
Бағалау: | Сұрақ қоямын | Өз ойларын талқылап, жауап береді. | Эссе Еркін ой... | өзін-өзі бағалау |
IV. Рефлексия: | Оқушыларға бағалау парақтарын таратады | Сабақ қорытындысын шығарады. | Кері байланыс | кері байланыс |
V.Үй тапсырмасы: | Оқушыларға үй тапсырмасын түсіндіреді | Жазып алады | Тақырыпты оқып, мазмұндауға дайындалу | |