Тақырыбы: | Қазақ халқының қалыптасуының негізгі кезеңдері |
Мақсаты: | Оқушыларға антропология ғылымының мән-мағынасын түсіндіру. Қазақ халқы қалыптасу кезеңдеріндегі адамдардың антропологиялық бет-бейнелерін біледі, салыстыра алады. |
Нәтижесі: | Оқушылар жұппен жұмыс жасайды, бірін-бірі үйрету арқылы нақты мәліметті бөліп алуға үйренеді, талдау, салыстыру, қорытынды шығару дағдылары жетіледі. |
Әдістер мен технологиялар: | Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, диалогтік оқыту, АКТ, өздік жұмыс, миға шабуыл ой қозғау технологиялары, сәйкестендіру, ББҮ кестесі, «ИНТЕРВЬЮ» әдісі |
Ресурстар мен құрал-жабдықтар: | Оқулық, дидактикалық ақпарат, карта, таратпа ақпарат, карточкалар, бағалау парақтары. |
Сабақтың кезеңдері: | Мұғалімнің іс-әрекеті: | Оқушының іс-әрекеті: | Тапсырма: | Бағалау: |
І.Ұйымдастыру кезеңі: | Сәлемдесу; Оқушыларды түгендеу; Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру. | Сәлемдесу; Өз-өздерін реттейді; Назарларын сабаққа аударады. | Сәлемдесу түрлерін орындайды. «Бейне ролик» | |
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру: | Өткен сабақта алған білімдерін еске түсіру үшін тапсырма береді | Оқушылар қарама-қарсы отырып, бір-бірлеріне өткен тақырыпты мазмұндайды, сұрақ қояды | Оқушылар бір-біріне мазмұндайды, сұрақтар қояды, нақты шешімдерін шығарады | мұғалімнің бағалауы |
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру: Білім: | Оқушыларға тапсырма береді, бақылайды. | Оқушылар біраз ойланып, сұраққа жауап береді. Өздері берген жауаптарын оқулық мәтіні арқылы тексереді, дұрыс жауабын анықтайды. ББҮ кестесін толтырады. | Оқулық мәтінің пайдалана отырып, антропология ғылымының зерттеу аясын анықтаңдар. Бұл ғылым неше сатыға бөлінеді? ББҮ кестесінің бірінші бағаның толтырады. Қазақ жерін мекендеген адамдардың бет-бейнесін зерттеуді неше кезеңге бөлуге болады? Өз ойынды айтып бер. Білемін | Білгім келеді | Үйрендім | | | | | Өзін-өзі бағалау |
Түсіну: | Оқушылардың өз-өздерін бағалай алуына жағдай жасайды. | Оқулықпен жұмыс істей отырып, тапсырманы орындайды. Сұраққа жауапты тауып алады, интервью әдісі арқылы, біреуі түсіндірсе, екіншісі сұрақ қояды. | ББҮ кестесінің екінші бағаның толтырады; «ИНТЕРВЬЮ» әдісі 1-оқушы: Қазақстан жерін ҚОЛА дәуірінде мекендеген адамдардың бет-бейнесі; 2-оқушы: ЕРТЕ темір дәуірінде Қазақстан жерін мекендеген тайпалардың бет-бейнесі туралы мәліметті оқындар. Сұрақ қойындар. | мадақтау |
СЕРГІТУ СӘТІ |
Қолдану: | Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайды, бағдар береді. | Тапсырманы жұппен орындайды, оқулықты пайдаланады, сараптайды, нақты қорытынды шығарады. | Түрік дәуірінің антропологиясы мен Қазақ халқының антропологиялық типіне сызба құрастырыңдар. Осы сызбаны пайдаланып, мәнін сипаттаңдар. | Өзін-өзі бағалау |
Талдау: | Тапсырманы орындау ретін түсіндіреді, қызметтерін бақылайды | Бір-бірімен ақылдасып, үйретеді, түзетеді, тапсырманы бірге орындайды. | Қола дәуірі адамдарының бет-бейнесіндегі ерекше белгілер қандай болды? Мәтіннен қарындашпен белгілендер. Тізіп, дәптерлеріне көшіріңдер. | мадақтау |
Жинақтау (синтез): | Оқушыларға тапсырманы түсіндіреді. | Оқушылар өз ойларын жинақтап, тақырып бойынша тапсырманы орындайды, өз ойларымен бөліседі. | Қазақстан жерін мекендеген тайпаардың антропологиясындағы монғорлоидтік тектің әр замандағы өзгерісін диаграммаға түсіріңдер. | вербальды мадақтау |
Бағалау: | Сұрақ қоямын | Өз ойларын талқылап, жауап береді. | Адамның антропологиялық бет-бейнесіндегі қалыптасуы қандай факторларға байланысты? факторлар | Адамзаттың антроп.қалптасуына қалай әсер етті? | | | | өзін-өзі бағалау |
IV. Рефлексия: | Оқушыларға бағалау парақтарын таратады | Сабақ қорытындысын шығарады. | Кері байланыс «СЭНДВИЧ» әдісі | кері байланыс |
V.Үй тапсырмасы: | Оқушыларға үй тапсырмасын түсіндіреді | Жазып алады | Тақырыпты оқып, мазмұндауға дайындалу | |