kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Діни экстремизм және терроризм: ұғымы, шығу негіздері мен көріністері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Террористік іс-әрекетке тек ер адамдар емес, әйел адамдар да барады. Қазіргі кезде жанкешті- мерген әйел адамдардың көбеюі байқалады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Діни экстремизм және терроризм: ұғымы, шығу негіздері мен көріністері»




Мектеп « Келлер орта мектебі» КММ

Сабақ: Зайырлылық және дінтану негіздері

Тақырыбы: Діни экстремизм және терроризм: ұғымы, шығу негіздері мен көріністері


Күні:

Мұғалімнің есімі:Абдрахманова Г.Б

9сынып

Қатысқандар саны:17

Қатыспағандар саны: 0

Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Терроризм туралы терең түсінік алады, оның түрлерін түсінеді, себептері мен зардаптарын ұғынады;

Діни экстремизм және терроризм жайында біледі.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар


• Діни экстремизм және террориз жайында біледі.

• Тақырыптың негізгі мазмұнын түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсініп айтады.

• Берілген ақпаратты диаграмма арқылы түсінеді.

• Діни экстремизм және терроризм: ұғымы, шығу негіздері мен көріністерін біледі.

Кейбір оқушылар:

• Мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтайды

• Диаграмма түрінде берілген ақпаратты түсінеді, қолдана біледі.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

• Өзекті ақпаратты анықтайды.

• Тақырыпқа негіздеп диагармма жасайды

Негізгі сөздер мен тіркестер: экстремизм, терроризм:

Жетістік критерийлері:


Оқушылар сыни тұрғыдан ойлау арқылы дін түрлері және олардың ерекшеліктері туралы мәліметтер алады.

Алдыңғы оқу

Діниағымдар жайында біледі.Кесте, диаграммалармен жұмыс істей алады.

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

2 минут,

«Мейірімділік» тренингі.
- оқушылар «мейірімділік» сөзі туралы өз ойларын айту
- бейбітшілк туралы сурет салады


1 мин

Топқа бөлу: Геометриялық фигуралар

арқылы топтарға бөлу

Әуен

Сурет қиындылары


7 мин



15 мин

Ой қозғау: «Топтастыру» әдісі ( «Діни экстремизм және терроризм» тақрыбына ойларын шоғырландыру)

«Диалог алаңында» бейнежазабасы Жетекші сұрақтар:

Жұпта не туралы әңгімелесті? Діни экстремизм және терроризм білім алудың маңыздылығы неде?

Сөздік жұмысы 1-тапсырма: Диалогті тыңдау, диаграмма арқылы ақпараттың өзектілігін айту (топтық жұмыс) 1-топ: « Діни экстремизм» тақырыбын «Сұрақ қою» графикалық органайзері арқылы көрсету

  1. ТД: Қарапайым, негізгі сұрақтар құрады.

ОД: Күрделі, қосымша сұрақтар құрады.

ЖД: Кең көлемді, өзекті ақпаратты анықтайтын сұрақтар құрады.

2-топ: «Терроризм» тақырыбын «Торлы диаграмма» графикалық органайзеріне салу.

ТД: Тірек сөздерді табады. ОД: Негізгі идеяны анықтайды, бөлімдерге бөледі.. ЖД: Ақпараттың өзектілігін егжей-тегжейлі анықтайды. Қалыптастырушы бағалау: «Кері байланыс бутерброды » тәсілі.

Ойлау деңгейлері

Бағалау

критерийлері

Дескрипторлары

Білу. Түсіну







Талдау

Тыңдалған диалог мәтінінің негізгі мазмұнын түсінеді.




Ақпараттың өзектілігін анықтайды.

-Тірек сөздерді табады.

-Жетекші сұрақтарға

жауап береді.

-Негізгі идеяны анықтайды

-Деңгейлі сұрақтар құрады.

Ақпараттың өзектілігін

анықтайтын сұрақтар құрады.

Диалогтегі ақпараттың

өзектілігін «Торлы диаграмма» графикалық органайзері

арқылы ашып көрсетеді

2-тапсырма: Экстремизм және терроризм ұғымдарын орынды қолданып сөйлемдер құру(жеке жұмыс) ІІ.Мағынаны тану. 1.Терроризм - [ лат. terror - қорқыныш, үрей] - саяси мақсатты сылтауратып күш қолдану; ұғым XVIII соңында ұлы француз төңкерісі кезінде якобиндықтар жүргізген репрессиялық саясатты атауда қолданылды. Терроризмнің дамуы 4 этапқа бөлінеді:

Ежелгі кезеңнен -19ғ. 40ж.

19ғ. 40ж. –

20ғ. 20ж.

20ғ. 20 ж. -50ж.

20ғ. 60ж.-80ж.

20ғ. 90ж. – қазірге дейін

Алғашқы террористік топтардың қалыптасуы

Террористік ұйымдардың негізгі формасы,базасы мен әдіс-тәсілдерінің стратегиясының нақты қалыптасуы

Терроризмнің саясаттың негізгі құралына айналды, жеке мүддеден жалпыға ортақ сипат алды.

Ірі

террористік ұйымдардың іс-әрекетінің

белең алуы, әртүрлі елдерде

таралуы

Терроризмнің халықаралық мәселеге айналуы

«Қарлы кесек» стратегиясы (ұжымдық)

ҚБ: Бағалау парағы (өзара бағалау)

3-тапсырма. «Террорлық әрекеттен қалай аулақ боламыз?» (жұптық жұмыс)

Төмен деңгейлі оқушылар: Террорлық әрекеттен қалай аулақ болу жайында шағын мәтін құрады

Орта деңгейлі оқушылар: «Екі жақты диалог» әдісі арқылы диалог құрады.

Көтерілетін мәселе: Діни экстремизмнен құтылу үшін не істеуге болады?

Жоғары деңгейлі оқушылар: «Террорлық әрекеттен құтылудың тиімді жолдары» тақырыбына ментальді карта сызу, картаға сүйеніп өзекті мәселені ашып айту.

Қалыптастырушы бағалау: «Серпілген сауал» әдісі (өзара бағалау)

«Діни экстремизм және терроризм» топтастыруы

Бейнежазба



«Диалог алаңында»









«Сұрақ қою» графикалық органайзері





















«Торлы диаграмма» графикалық органайзері.
































«6 неліктен?»

5минут





































Қорытынды.

5минут

















Тренинг

5 минут

«Террорлық әрекеттердің белең алуы неліктен?»

А) Бұл іске неліктен қандай адамдар барады?

Ә) Террористік іс-әрекеттер тек ер адамдарға қатысты ма?

Оқушылар өз ойларын айтады:

-Діни секталардың таралуы;

-Ашық дипломатиялық саясатымызды пайдаланып, заңсыз секталардың енуі;

- 18- 30 жас аралығындағы ешқандай діни, саяси, қоғамдық пікірі қалыптаспаған, имандылық, патриоттық сезімдері жетілмеген жастар барады.

- Террористік іс-әрекетке тек ер адамдар емес, әйел адамдар да барады. Қазіргі кезде жанкешті- мерген әйел адамдардың көбеюі байқалады.

Қазақстан Республикасы Қылмыстақ Кодексінің 9-тарауында қоғамдық қауіпсіздікке және қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстар туралы баптар жазылған. 233-бап терроризм туралы. «Жаралас жасау, өрт қою немесе адамдардың қаза болуы, елеулі мүліктік зиян келтіру не қоғамға қауіпті өзге де зардаптардың туындау қаупін төндіретін әрекеттер жазаға тартылады».

-Арандатулардан аулақ болу үшін, біз саналы, ашық коммуникативті, әлеуметтік тұлға ретінде өзімізді тәрбиелеуіміз керек.

- Қазіргі кезде халық арасында арандатушылық көзқарасты қалыптастырған қандай ұйымдарды білесіздер?

Террористік ұйымдар мен діни секталардың таралуы.

2004-2008 жылдар аралығында Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты мен Астана қаласы сотының шешімдерімен:

«Әл-Каида», «Асбат әл-Ансар», «Мұсылман- ағайындылар», «Боз гурд», «Талибан» қозғалысы, «Орталық Азия моджахедтерінің жамааты», «Шығыс Түркістанның ислам партиясы», «Өзбекстан ислам қозғалысы», «Түркістан ислам партиясы», «Конгра-Гел», «Лашкар-и-Тайба», «Әлеуметтік реформалар қоғамы», «Шығыс Түркістанды азат ету ұйымы» және «АУМ Синрике» ұйымдары терроршыл ұйымдар деп танылды.

Біздің еліміз бүгінде БҰҰ-ның терроршылдыққа қарсы күрес жөніндегі 13 әмбебап конвенцияларының барлығына қосылған. Ал 2008 жылғы мамыр айында Қазақстан Ядролық терроршылдықтың көріністерімен күрес туралы халықаралық конвенцияны ратификациялады. Бұдан бөлек еліміз өңірдегі қауіпсіздікті нығайту мақсатында ШЫҰ және ТМД ауқымында қабылданған бірқатар келісімдерді де ратификациялады.



«Шаттық шеңбері» - елімізге, халқымызға, бір-бірімізге жылы лебіздерімізді

айту.



Бейбіт- шілік













Мұғалім сөзі: Сонымен біз қателіктерімізді жөндеу арқылы бейбітшілік өмірге қол жеткізу, ізгілікке, адамзатты мейірімділікке, жақсылық жасауға шақыра отырып, сабағымызды аяқтаймыз.

Кері байланыс

Бағалау парақшаларымен жұмыс

Үйге тапсырма

Оқулықтағы тапсырмаларды орындау

Күнделіктеріне жазу





























Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Төмен деңгейлі оқушыларға:

  • сөздік ұсыну;

  • тірек сөздерді ұсыну;

  • сұрақтар құрудың жолын көрсету;

  • Кестені толтыруға нұсқау беру;

  • Диалог құруға арналған сұрақтар үлгісін ұсыну.

Орта деңгейлі оқушыларға:

  • «Сұрақ қою» графикалық органайзерінің сұрақтарының үлгісін ұсыну;

  • «Екі» жақты» диалог әдісін түсіндіру;

  • Кесте арқылы сөйлем құруға нұсқау беру

Жоғары деңгейлі оқушыларға:

  • Эссе жазудың жоспарын беру;

  • Ментальді картаны толық ашудың жолын көрсету;

  • Өзекті мәселені көтеретін сұрақтар құрудың жолын көрсету.


«Кері байланыс бутерброды » тәсілі – бірінші жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы жағымды пікір айтып бағалайды. Бағалау парағы арқылы бірі-бірі бағалайды.

«Серпілген сауал» әдісі- тақырыпты түсіну деңгейін арттыру және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін бір-біріне сұрақтар «лақтыру» арқылы көрсетеді.

«6 неліктен?» сабақты қаншалықты түсінгендерін неліктен? сұрағына жауап бере отырып рефлексия жасайды. Мәселенің өзектілігіне тұжырым жасайды


  • Дүнежүзі тарихымен-ғасырлар үндестігін байқай отырып, өзекті мәселені анықтауда қолданады..

  • Бейнелеу өнері-графикалық органайзерлермен жұмыс істеудің ұтымды екенін біледі.

  • АКТ-аудиожазба, белсенді тақта арқылы ақпаратты қабылдайды.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:



2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Діни экстремизм және терроризм: ұғымы, шығу негіздері мен көріністері

Автор: Абдрахманова Гулзина Батановна

Дата: 12.08.2019

Номер свидетельства: 517578
