kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

5 сыныбында Ежелгі дүниежүзі тарихы пәнінен Қос дөңгелекі арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті тақырыбында жоспарлаған сабақ жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

1. 2016/2017 оқу жылнда 5 сыныптарға арналған Жаңаша оқыту бағдарламасы бойынша Ежелгі дүние жүзі тарихы бойынша жасақталған ҚМЖ жоспары.

2. Жасақталған жоспар бойынша сабақ барысы туралы жазылған қысқаша есеп.

Тарих пәні мұғалімдеріне үлгі етіп ұсынамын. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«5 сыныбында Ежелгі дүниежүзі тарихы пәнінен Қос дөңгелекі арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті тақырыбында жоспарлаған сабақ жоспары»

Жаңаөзен















№18 орта мектеп тарих пәні мұғалімі Тажибаева Зинаның

5 сыныбында Ежелгі дүниежүзі тарихы пәнінен

Қос дөңгелекі арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті

тақырыбында жоспарлаған сабақ жоспары

























2016/17 оқу жылы






ҚМЖ Ежелгі д/ж тарихы Маңғыстау облысы

Мұғалім: Тажибаева Зинанаң Жаңаөзен қаласы

Сыныбы: 5 Ақсу ауылы

Күні: Мектебі: №18 орта мектеп

Қатысқандар:

Қатыспағандар:



Сабақтың тақырыбы:


Қос дөңгелекі арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


5.3.2.1- ежелгі заман тарихныдағымемлекетаралық қатынастарды түсіндіруүшін империя ұғымын білу және пайдалану.

5.3.2.2-басқыншылық соғыстармен империялардың пайда болуымемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау


Сабақтың мақсат


Әскери шайқастардағы қос дөңгелекті арбаның артықшылықары мен кемшіліктерін анықтайды және талдайды


Империялар жүргізген соғыстар нәтижесінде шекаралық өзгерістерді түсінеді, қолданады


Бағалау критерийі


Білу: "арба" сөзінің ұғымын адам өміріндегі қызметін түсіну

Түсіну: Арба түрлерін қос дөңгелекті арба және бүгінгі өмірмен байланыстыра алуы

Талдау: Арбалардың артықшылықтарымен кемшілік себептерін білу

Қолдану: Өнертабыстың мемлекеттер арасындағы қайшылықтарға соғыстарға ықпал жасауы себептері



Тілдік мақсаттар


Империя,реформа,отар, өнертабыс


Құндылықтарды бағалау


Өзгелердің көз-қарастарын, ой-пікірін қүрметтеу, сөзді бөлмеу, сабақ ережесін сақтау


Пәнаралық байланыс


География, Қаза тілі, әдебиеті, еңбек


Алдыңғы білім


Ежелгі Египет тұрғындаының өмірі. Тұтанхамон мазары




















Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурста

Сабақтың басы:

5 мин


6 мин

Сабақта жағымды атмосфера қалыптастыру.

Оқушыларды түгендеп, сабаққа дайындықтарын тексеру. Оқушыларды топтарға бөлу.


Үй тапсырмасын шолып өту:

1 тапсырма: Топтық жұмыс: "Тірек сөздер" әдісі

1 топ: Хатшепсут, Дейір эль Бахри, Пунт, кемелер

2 топ:Хеопс, Свинкс, саркофаг, мумия

3 топ: Говард Картер, Тұтанхамон,алтын тақ, бетперде,

19 жас


Дескриптор:

-Жылдамдығы -1

- Жаңа сөздерді білуі - 1

- Мағынаны тануы - 2

- Оқиғаларды нақты, дәлелді түсіндіруі - 3

Уық, кереге, шаңырақ суреттері бар карточкалар

Сабақтың негізгі бөлімі



Мағынаны тану




8 мин












6 мин












6 мин




2-тапсырма "Эссе" жазу әдісі

Мына суреттерде ортақ не нәрсе бар?



2- тапсырма: "Топтасыру"

1- топқа -Қос дөңгелекті арбалар мен

ірі мемлекеттердің қалыптасуы

арасында қандай байланыс болуы

мүмкін?


2 топқа: Әскери шайқастарда қос дөңгелекті арбалар қандай рөл атқарғанын

олардың артықшылықтары мен кемшіліктері

3 топқа: Қазақстан аумағын

мекендеген тайпалар қос

дөңгелекті арбаларды пайдаланған


Оқушалар суреттерді таниды, бір-бірімен байланыстырады.

Жаңа материалдармен танысады, мемлекеттердің пайда болуындағы қос дөңгелекті арбаның рөлін ұғады. Мұғалім оқушыларға қолдау көрсетеді, бақылайды. Жасаған постерлерін қорғайды

Дискриптор:

тапсырма

1 балл

2 балл

3 балл

Суреттермен жұмыс

Ұқсастықтарын тапты

Мәлімет берді

Нақты маңызы және ерекшеліктерін дәлелдеп көрсетті

Мағынаны тану "топтастыру"

Әлеуметтік және саяси тұрмыстағы рөлін ашып берді

Артықшылық және кемшілік жақтарын дәлелдеді

Жаңа тың мәліметтер берді


Ғаламтор материалдары














А4 (А3) қағазы

Сабақтың соңы




5 мин

Картамен жұмыс: Қос дөңгелекті арбаларды пайдаланған елдерді картадан табу




Ежелгі Д/ж картасы


6 мин




Бағалау

3 мин

Кері байланыс БББкестесімен жұмыс


Білемін

Білдім

Білгім келеді






Үйге тапсырма: Келесі тақырып



5 " " сыныбында Дүниежүзі тарихы Қос дөңгелекі арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті

тақырыбындағы сабағымның есебі.

Білім беру жүйесіндегі бүгінгі өзгерістер қоғамымыздың ертеңгі болашағы білім алушыларды заман талабына сай жауап беретін білімді де, білікті жан-жақты өз білімін жетілдірудің құнын түсінетін, өз білімін жетілдіру үшін талпынатын азаматтарды қалыптастыру болатын. Бүгінгі таңда мұғалімдер соның ішінде тарих пәні мұғалімдеріне жүктеліп отырған міндет ерекше деп ойлаймын. Себебі тарихшылар, ұлттық тарихымызды саралай отырып оқушылардың көкірегінде Отанға, туған жерге сүйіспеншілікпен бірге ұлтжандылық және ұлттық мақтанышты уялатулары тиіс деп есептеймін.

Сабақтың әдісі топтық жұмыс.

Сабақтың эпигрофы: “Туған жерді сүю парыз, сүю үшін тарихын білу парыз”

Сабақтың мақсаты: Әскери шайқастардағы қос дөңгелекті арбаның артықшылықары мен кемшіліктерін анықтайды және талдайды Империялар жүргізген соғыстар нәтижесінде шекаралық өзгерістерді түсінеді, қолданады



Егерде сабаққа мақсат қойылса демек одан күтілетін нәтиже болуы тиіс. Күтілетін нәтиже сабақ мақсатына жауап беруі тиіс. Сабақ сыни турғыдан ойлау әдістеріне негізделіп құрастырылған. Сабақта ұжымдық,топтық, жұптық және дара жұмыс әдістері кіріктірілген.

1. Сабақта жағымды атмосфера қалыптастыру үшін мен оқушылармен амандастым. Олардың сабаққа дайындықтарын тексердім.

1,А. Сыныпты мен уық, шаңырақ, кереге суреттері бар карточкалармен бөлуді жоспарладым.Мақсатым сабағымды Қазақстан тарихы пәнімен байланыстыра отырып оқушылардың есіне тағы бір рет қазақтың ағаш үйі туралы білетіндерін ескертіп өту.


Топқа бөлу арқылы оқушылар әдеттегі бір орында отырмай жаңа топтарға біріктіру. Топтарға бірігу оқушылардың бірігіп жұмыс жасауына бірінің білімін екіншісінің толықтырып отыруына жағдай жаратады.

Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзгенің пікірін тыңдауға, ой, көз-қарастарын күрметтеуге бауланады.

Мен сабақ басында оқушыларды бағалау дискрипторларымен қысқаша таныстырып өтемін.

Бұл бөлімге 5 минут арнаймын.



3. Менің түсінігімше оқытудың жаңа әдісі бойынша бала сабақтың көп уақытын өткен сабаққа емес жаңа сабаққа арнауы тиіс, сол себепті мен оқушыларға берген бірінші тапсырмам өткен сабақтаөтілгендерді еске түсіріп қайталап өту үшін "Тірек сызба " әдісін пайдаланамын.

Яғни: 1 топ: Хатшепсут, Дейір эль Бахри, Пунт, кемелер

2 топ:Хеопс, Свинкс, саркофаг, мумия

3 топ: Говард Картер, Тұтанхамон,алтын тақ, бетперде,19 жас

Оқушылар осы тірек сөздерді пайдалана отырып мәтін құрастырады, өткен сабақтағыны есіне түсіреді.

6 минут уақыт бкріледі


Жаңа тақырыпты өткен кезде мен алғашқы тапсырмам "Ой қозғау" және "Эссе" жазу әдістерін қоса пайдаланамын. Мұнда балдар слайдта берілген суреттерді біріктіру арқылы олар туралы шағын әңгіме яғни эссе құрастырады. Оқушалар суреттерді таниды, бір-бірімен байланыстырады.

Бұл жерде балдар: Арбаны, тірек арбаны, балалар арбасы және автомобил барлығы өнертабыстың көзімен нәтижесі екенін ұғады.

8 минут уақыт кетеді.

2- тапсырма: Мағынаны тану үшін мен "Топтасыру" әдісін пайдаланамын. Оқушыларға кітаптан басқа ғаламтор материалдарын және оларға тапсырманы орындау үшін түрлі-түсті маркерлер, А4, А3 қағаздарын үлестіремін. Интербелсенді тақтаның көмегімен топтарға төмендегідей тапсырма беремін.

1- топқа -Қос дөңгелекті арбалар мен

ірі мемлекеттердің қалыптасуы

арасында қандай байланыс болуы

мүмкін?


2 топқа: Әскери шайқастарда қос дөңгелекті арбалар қандай рөл атқарғанын

олардың артықшылықтары мен кемшіліктері

3 топқа: Қазақстан аумағын

мекендеген тайпалар қос

дөңгелекті арбаларды пайдаланған

6 минут

Бұл тапсырма арқылы оқушылар жаңа материалдармен танысады, мемлекеттердің пайда болуындағы қос дөңгелекті арбаның рөлін ұғады. Оқушылар 6 минут ішінде дайын болғасын өздерінің алған жаңа мәліметтерін ортаға салып сыныптастарына таныстырды. Жасаған постерлерін шығып қорғайды. Демек бұл тапсырма арқылы балалардың сөйлеу шеберлігі шыңдалады. Мұғалім оқушыларға қолдау көрсетеді, бақылайды.

6 минут

Сабақтың соңында мен келесі әдістерді пайдаландым 3- тапсырма: картамен жұмыс "Ежелгі д/жүзі " картасынан қос дөңгелекті арбалар қолданылған Орта Азия, Таяу шығыс және Еуропа мемлекеттерді көрсетуді тапсырамын. Тапсырманы орындау үшін 5 минут уақыт беремін.

Бұл тапсырма арқала оқушылар қай мемлекеттің қай жерде орналасқанын біледі және естеріне түсіреді. Себебі олар картамен жұмысты дүниетану және география сабақтарынан өтіп жатқан.


Сабақ соңында БББ кестесімен жұмыс жасатамын. Бұл тапсырманы орындағанда оқушылардың сабақтан алған, білетінін және білгісі келетін тұстарын білемін және келесі сабақта осы жақтарына көбірек көңіл бөлемін.

Мен бүгінгі сабағымды осылай жоспарладым.

Тыңдағандарыңызға рахмет!








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 5 класс

Автор: Тажибаева Зина Хлжахмедовна

Дата: 18.08.2017

Номер свидетельства: 425665


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства