Информатика пән мұғалімі: Даулетбекова Г.Н.
Мерзімі | 14.11.2016 жылы |
Сынып | 10 «Ә» |
Пәні | Информатика |
Тақырыбы | §10. Құжаттың терезе түрін баптау. Құжатты қарау тәртіптері. Терезелерді бөлу, ретке келтіру. |
Мақсаты | Құжаттың терезе түрін баптау, құжатты қарау тәртіптері, терезелерді бөлу, ретке келтірумен таныстыру. |
Міндеттері | Құжат терезесін баптау, құжатты көру режімдерін, терезенің бөлінуі және реттілігі туралы түсіндіру. Тапсырманы өздері істеп көруге және құжат құрылымын ажырата білуге үйрету, оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту. Оқушыларды ұйымшылдыққа, уақытты тиімді қолдануға, адамгершілікке тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | Құжаттың терезе түрін баптау, құжатты қарау тәртіптерімен танысады; Мәтін түрлерін біледі; Терезелерді бөлу, ретке келтірумен танысады. |
Сабақтың типі | Тәжірибелік элементі бар жаңа тақырыпты түсіндіру сабағы |
Сабақтың түрі | Аралас сабақ |
Тақырыпты ашуға байланысты тәсілдер | Мозайка, куббизм тәсілі, тірек сөздермен жұмыс (эссе) |
Сабақта қолданылатын құралдар | Интербелсенді тақта, электронды оқулық, компьютер, маркер, стикерлер, постер |
Пән аралық байланыс | Қазақ тілі |
Сабақтың жоспары | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) | Қызығушылықты ояту. «Жалын-мұз» жаттығуы. "Мозайка" әдісі бойынша топқа бөлемін. Құрастырылған суреттер туралы не айтасыңдар? | Қатысушылар тік тұрып «Жалын» дегенде жылдам барлық дене бұлшық етімен қимыл-қозғалысқа түседі. Әрбір қатысушы оны өз ырқына қарай алады. Ал «Мұз» дегенде сол тоқтаған кейпінде қалшиып қалады. Жүргізуші бірнеше рет бұл үрдісті қадағалайды. |
Техника қауіпсіздігі (1 минут) | | |
Үй тапсырмасын тексеру (7 минут) | «Куббизм» тәсілі. Топтың ортасына кубикті тастаймын, түскен жағындағы әрекетті жасауға ұсыныс беру Мәтіндік процессордың қандай мүмкіндіктері бар? Мәтін дегеніміз не? Мәтіннің қандай түрлері бар? Құжатты сақтаудың қандай жолдары бар? Word терезесінің құрылысын атаңдар. Ctrl+N батырмалар үйлесімін қай кезде қолданамыз? Сақталған құжатты ашу жолдарын атаңдар. | |
Тақырыпқа шығу (2 минут) | Топқа бөлінген суреттеріне оқушылардың назарын аударта отырып, ойларын сұрау және сол арқылы тақырыптқа шығу. | Оқушылар суреттерге назар аудара отырып өз ойларын айтады. |
ББҮ (3 минут) | Құжаттың терезе түрін баптау. Құжатты қарау тәртіптері. Терезелерді бөлу, ретке келтіру туралы не білетіндерін және не білгілері келетіндіктерін анықтау. | Оқушылар тақырыпқа байланысты ойларын жинақтайды және не білу керек екені туралы ойларын ортаға салады. |
«Өкіл» 10 минут | Әр топқа белгілі мәтіндер беріледі. Мәтінді алдымен жеке оқып шығып содан кейін жұпта талқылау жүргізеді. | Оқушылар мәтінмен танысады, талқылайды. Келесі топтарға Өкіл есебінде бара отырып өз мәтіндерімен таныстырып шығады. |
Компьютермен жұмыс (10 минут) | Тәжірибелік тапсырмалар. Өз ойларыңды топпен ақылдасып, қағазға түсіріңдер. Топтарға тақырып бөліп беру. Құжат терезесіндегі сызғышты баптау. Құжатты қарау тәртіптері. Черновик режімі. Web-құжат. Беттердің орналасуы. Құрылым. Оқу режімі. Алдын ала қарау режімі. Терезелерді бөлу, ретке келтіру. | |
« Зымыран сұрақтары» (5 минут) | Құжат терезесін қандай параметрлер бойынша баптауға болады? Құжатты көрудің қандай режімдері бар? Құжатқа сызғышты қалай орналастырамыз және оның артықшылығы неде? Экран масштабын қалай баптауға болады? Сызғыш қандай режімде тігінен орналастырады? Қарапайым құжат құрғанда қандай режіммен жұмыс жасаған қолайлы? Құжат терезесінің орналасу түрлерін атаңдар. Черновик, беттердің орналасу режімі дегеніміз не? Алдын ала қарау режіміне өту үшін қандай әрекеттерді орындау керек? | |
Рефлексия (2 минут) | «Екі жұлдыз, - бір тілек» әдісін ұсыну. | «Екі жұлдыз, - бір тілек» әдісімен толтырады. |
Бағалау (2 минут) | | |
Үйге тапсырма (1 минут) | §10. Құжаттың терезе түрін баптау. Құжатты қарау тәртіптері. Терезелерді бөлу, ретке келтіру. | |