Жаңартылған бағдарлама бойынша 7 сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Жаңартылған бағдарлама бойынша 7 сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бұл сабақ жоспарын мен жаңартылған бағдарлама оқып жүрген кезде құрастырғанмын.Енді биыл 2017 - 2018 оқу жылынан бастап 5,7 сыныпқа арналған қысқа тмерзімді сабақ жоспарын құрастыплым
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
7.4.1.2 компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау
Сабақ мақсаты
Барлығы: компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғауды біледі, антивирустық бағдарламаны баптай алады
Көпшілігі: антивирустық бағдарлама түрлерін атай алады және оларға сипаттама бере отырып сонымен бірге олардың таралу жолдарын сипаттай алады, антивирустық бағдарлама құралдарымен тексеру туралы есептің нәтижелерін талдай алады
Кейбіреулері: танымал заманауи вирустарды атап және компьютерлік вирустарды жұқтыру белгілерін келтіре алады, әр түрлі антивирустық бағдарламалардың тиімділігін салыстыра алады.
Бағалау критерийі
вирустар мен басқа да қауіп-қатерлерден түрлерін біледі
вирусқа қарсы қауіпсіздік программаларын орната алады.
вирусқа қарсы қауіпсіздігі мен адамның ауруларының айырмашылықтарын салыстырады.
өзара түсіністік, өзара сыйластық, Мәңгілік ел идеясының 7 құндылығы «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы»
Пәнаралық байланыстар
Биология , орыс тілі, ағылшын тілі, қазақ тілі
Биология – вирустардың адам ағзасына зиянды екендігімен салыстырады.
Орыс тілі, ағылшын тілі – өздерінің сөздік қорларын дамытады.Үш тілдік қолданылады.
Қазақ тілі- тақырыпқа байланысты эссе жазады.
Алдын ала білім
Вирус туралы түсінеді, компьютердің қауіпсіздік ережелерін біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған қызмет
Ресурстар
Сабақ басы
1 мин
3 мин
2 мин
3 мин
Шаттық шеңберіне шақыру.
Тілек жазылған кәмпиттер беріп оқыту, кәмпиттердің түсіне қарай топқа бөліну.
Топтар атауы:
1. Avast
2. Nod 32
3. Kaspersky
Топ басшысын, баяндамашы, хатшы, таймспиктер тағайындау.Топ ережесін еске түсіру.
«Сиқырлы конверт» әдісі. Әр топқа тапсырма салынған конверт ұсынылады. Топ мүшелері тапсырмаларды орындап, келесі топпен алмасады.Сөйтіп барлық топтар тапсырмаларына жауап бергенше конверттер алмасады.
Жасырын сөзді тап. Топпен бірлесіп интерактивті тақтадағы ребусты шешеді.
Жауабы: Компьютерлік вирустар
Сабақтың тақырыбын анықталады.
Қазіргі кезде ел аузынан «Компьютеріме вирус түсті», «компьютерім вирустан ұшып кетті» т.с.с. сөздерді естуге болады. Бұл не деген сөз? Компьютерге вирус қайдан түседі? Вирус түссе не істейміз? / проблемалық ситуация/
Сабақтың мақсатын анықтау:
«Мюнстенберг» әдісі
Оқушылар қажетті сөздерді тауып, сабақтың мақсатын анықтайды
Түрлі түсті кәмпиттер
Интерактивті тақта
Сиқырлы конверт
Интерактивті тақта
Ребустар
Қосымша №1
Қосымша №2
Қосымша №3
Сабақ ортасы
12 мин
5 мин
10 мин
2 мин
2 мин
1 мин
Сабақ соңы
2 мин
Оқушылар таратпадан мәтінді оқып және негізгі терминдерді белгіледі. Сонда олар осы терминдерді талқылайды және осы терминдерді және олардың мағыналарын кестеге(таратпа) жазады .Осыдан кейін топ басқа топтарға осы ұғымдарды түсіндіреді. Басқа топтар олардың айтқанын кестелерге жазады. Нәтижесінде, барлық оқушылар жаңа тақырып тұрғысынан (ұғымдар) толық информация жиынайды.Яғни сабақтың мақсатын шығарады.
Дескриптор
вирустардың түрін біледі
вирустардың атын біледі
(Ж.p)Презентация пайдаланып анық емес моментерді көрсетемін.
Компьютердегі тәжірибелік жұмыс (деңгейлік тапсырмалар)
А деңгей. Вирустан қорғау программасын іске қосып, компьютерде базаны жаңартуды орындайды
В деңгей. Программаның қосымша бетіндегі терезелермен танысып, менің құжаттарым папкасын вирусқа тексереді.
С деңгей. Сканерлерді қосып, құжаттарды сканерлеуді аяқтағаннан кейін қорытындысына сарапта жасайды, Вирусқа тексереді
Дескриптор
вирустардың түрін біледі
вирустардын сақтану тәсілдерін орындайды,
вирусқа қарсы сараптама алады
Сергіту сәті: «Физминутка»
Тест жұмыстары (10 сұрақ)
Кестеде адам мен компьютердің жұқпалы ауруларын салыстыр.
Адам
Компьютер
Жұқпалы аурулар түрлері
Пайда болу жолдары
Қандай өзгерістер болады
Емдеу жолдары
Сақтану жолдары
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
«Бес саусақ әдісі» бармақтарға жазылады.
Бас бармақ – Бүгінгі мен не үйредім?
Балалы үйрек – Мен бүгін қалай жұмыс жасадым?
Орта терек - Мен бүгін қандай біліммен тәжірибе алдым?
Шылдыр шүмек –Сабақ маған ұнады ма?Неліктен?
Кішкентай бөбек – Менің сабақтағы көңіл күйім?
Бүгін сабақта талпындын, жақсы жұмыс жасадың, алайда көршіңді тыңдап , салыстырып көр.
Бағалау.
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
____________________________________________
Оқушының аты–жөні, тегі
№
Бағалау өлшемдері
Баллдары (1,2,…10)
1
Мен үй тапсырмасын орындадым
1
2
Топтық жұмыста мен ой қостым
1
3
Топтық жұмыста мен жауап бердім
1
4
Топқа менің ойым көп көмектесті
1
5
Практикалық жұмысты өзім жасадым
2
6
Мен басқаларға көмектестім
2
Барлығы
10
4 балл – “3”
6 балл – “4”
10 балл – “5”
Үй жұмысы: Вирусқа қарсы қауіпсіздік тақырыбын оқу, эссе жазу
Қабілетті оқушыларға қолдау ретінде деңгейлік тапсырмалар, сыни ойлауды қажет ететін тапсырмалар беріледі. Қабілеті төмен оқушыларға сабақ кезінде сұрақтары туындағанда жәрдем көрсетіледі.Әр тапсырмаларға нақты уақыт бөлінеді.
Сиқырлы конверт
Жасырын сөзді тап
Проблемалық
ситуация
Мюнстенберг әдісі
Деңгейлік
тапсырмалар
Салыстыру кестесі
Бес саусақ әдісі
Дескриптор
Көршісіне тілек айту арқылы психологиялық ахуал (шаттық шеңбер) тудыру.
Сергіту сәті «Физминутка». Видео көрсетіледі, оқушылар кезекпен бас, уиық, көзге жаттығулар жасайды.
Компьютерлік техникамен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, экранды, пернетақта мен тышқанды қосу кезінде абай болуды; денсаулыққа қауіп төндіретіндіктен сымдардан сақ болуды еске салу
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары қол жетімді, оқу нәтижелеріне жету үшін сабақ кезеңдеріндегі тапсырмалар беру кезінде оқушы деңгейі ескерілді.Сабақ кезеңдеріне уақыт нақты бөлінеді.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?
1. Мюнстенберг әдісі арқылы сабақтың мақсатын құру
2. Тәжірибелік бөлім
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?
1: Дарынды және үлгірімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу
2: Уақыттың тиімді пайдалану
Қосымша № 1
Ребустың жауабы:Компьютерлік вирус
Ребустың жауабы:Компьютерлік вирус
Қосымша № 2
Проблемалық ситуация
Қазіргі кезде ел аузынан «Компьютеріме вирус түсті», «компьютерім вирустан ұшып кетті» т.с.с. сөздерді естуге болады. Бұл не деген сөз? Компьютерге вирус қайдан түседі? Вирус түссе не істейміз? / проблемалық ситуация/