Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Ақпарат және оны өңдеу» | Мектеп: Маңғыстау ауданы, Есір Айшуақұлы атындағы о/м |
Күні: 23.06.2017ж. | Мұғалімнің аты-жөні: Даулетбаева Г. |
Сынып: 5 а | Қатысқандар: 18 | Қатыспағандар:0 |
Сабақтың тақырыбы | Біздің айналамыздағы ақпарат |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.1. Әртүрлі формада ақпаратты атап шығу және көрсету |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:.Әртүрлі ақпаратты атап шығады және көрсетеді Оқушылардың көбісі: Әртүрлі ақпараттың түрлерін ажыратады. Кейбір оқушылар: Ақпараттың берілу формаларын анықтайды |
Бағалау критерийі | |
Тілдік мақсаттар | Термин сөздер: Ақпарат- информация- information Сан- число- number Мәтін-текст- text Графика-графика- graphics Дыбыс-звук- sound Бейне- изображения- image |
Құндылықтарға баулу | Қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, жауапкершілікте болу. |
Пән аралық байланыс | орыс тілі, ағылшын тілі, математика |
Алдыңғы білім | Оқушылар қауіпсіздік ережелерін, компьютердің құрылғыларын, қызметін біледі |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 мин | Ұйымдастыру Сәлемдесу, түгендеу Ынтымақтастық ахуал туғызу; Оқушылар бір-біріне жақсы-жақсы тілектер айтады «Асық» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу
« Допты лақтыру» әдісімен үй тапсырмалары сұралады. Жаңа сабақты өзектендіру -Сендер ақпаратты қайдан алатындарыңды айтыңдаршы. - Сендер бүгін қандай ақпарат алдыңдар? Мысал келтіріңдер. Демек, сен жаңа ақпарат алу арқылы жаңа білім алдың. - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ ОМ анықтау;
Жаңа сабақ: bilimland.kz видео арқылы түсіндіремін «Түртіп алу» әдісі бойынша оқушылар керекті жерді түртіп алады | Стикерлер, асықтар, карточ калар, bilimland.kz |
Сабақтың ортасы 25 мин | «Ойлан-жұптас-бөліс» 1-тапсырма Ақпарат түрлерін анықтаңыз ( жұптық жұмыс)
Дескриптор: Бағалау: | Білім алушы ақпараттың әртүрлі формасын анықтайды Оқушы бірін-бірі бас бармақ арқылы бағалайды |
2-тапсырма (жеке жұмыс) Суретке қарап ақпарат көздері, ақпарат қабылдаушылар туралы мәтін құрастырыңдар. Мәтінге атау қойып, компьютерге теріңдер
Дескриптор: Білім алушы - ақпарат көзін анықтайды -ақпарат алушыны анықтайды Бағалау: оқушы өзін-өзі бағалайды, мұғалімнің мадақтауы
3-тапсырма «Кім жылдам» әдісі Ақпаратты қабылдау арналары мен түрлерін көрсет. ( топтық жұмыс) Кестені толтыру Ақпарттың берілуі | Ақпараттың қабылдау түрі | Ақпаратты қабылдау арнасы | | | | | | | | | | | | | | | |
Дескриптор: Білім алушы -ақпараттың әртүрлі формасын кестеде атап көрсетеді Бағалау: топ бірін-бірі бағалайды Бағдаршам арқылы | Қалам, үлестірме парақтары, компьютерлерА3 |
Сабақтың соңы 10мин | Бекіту: bilimland.kz сілтемесі арқылы тақырыпқа байланысты тест алам
-Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: Білім ағашы - нені білді -нені үйренді - не әлі де түсініксіз
Үй тапсырмасы: 1. Тақырыпты оқу. 2. Кесте толтырып келу | Стикерлер, қаламдар, суреттер, А3, bilimland.kz
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Саралау. Оқушыларға жеке, жұптық, топтық тапсырмалар және «допты лақтыру», «кім жылдам»,«Ойлан-жұптас-бөліс» әдістері арқылы оқушылар ақпарат туралы ұғымдарын және әр түрлі формада берілуін толық үйренді.
| -Әр тапсырмаларға міндетті түрде дескрипторлар тағайындалды. -Оқушылар өзін-өзі бағалайды -Мұғалімнің мадақтауы ( мадақтама сөздер) -Топ бірін- бірі бағалайды ( бағдаршам арқылы)
-Смайликтермен
-Оқушылар бір-бірін бағалайды (басбармақ арқылы)
| Компьютермен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережесін ескертемін
|