Пән: химия Бекітемін:
Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» кмм
Мұғалім: Сактаганова Гульсим
Күні:
Сынып: 8 «Г, Д, Ж, Е»
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Судың құрамы және физикалық қасиеттері. Судың химиялық қасиеттері.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Судың құрамын, физикалық және химиялық қасиеттерін үйрену
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: судың құрамын, физикалық қасиеттерін біледі.
Көптеген оқушылар: судың физикалық қасиеттерін айта отырып, химиялық қасиеттеріне байланысты реакция теңдеулерін жаза алады.
Кейбір оқушылар: судың техникада, өндірісте үшін аса маңызды рол ойнайтынын айта алады.
Жетістік критерийлері
- Судың құрамын біледі
- Судың физикалық қасиеттерін айта алады
- Судың химиялық қасиеттерін жаза алады.
Тілдік мақсаттар
Су, құрамы, физикалық қасиеті, химиялық қасиеті.
Құндылықтарды
дарыту
Сусыз өмір жоқ.
Пәнаралық
байланыстар
Биология, экология, математика, гигиена
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурс
тар
Сабақтың басы
1. Ұйымдастыру
2. Үй тапсырмасын сұрау
Шаттық шеңберін құрып, бір-бірімізге жағымды сөздер айтып, сабақты көңілді бастаймын.
- « Миға шабуыл»
- Қандай жағдайда химиялық элементтер оң, теріс, нөл тотығу дәрежесін көрсетеді?
Дескриптор: 1. Химиялық элементтердің тотығу дәрежелерін ажырата алады.
2.Оң тотығу дәрежесін көрсететін элементтерді ажырата алады.
- Теріс тотығу дәрежесін көрсететін элементтерді ажырата алады.
- HPO3,H3PO4,H3PO3 , H2S,ZnS,SO2, H2SO3, H2SO4 қосылысындағы элементтердің тотығу дәрежесін анықтаңдар.
Дескриптор: 1. Химиялық элементтердің тотығу дәрежелерін ажырата алады.
2.Оң тотығу дәрежесін көрсететін элементтерді ажырата алады.
3.Теріс тотығу дәрежесін көрсететін элементтерді ажырата алады.
4.Күрделі заттардың құрамындағы элементтердің тотығу дәрежелерін таба алады.
Сабақтың ортасы
«Мағнаны тану»
Жалпы сыныпқа тапсырма.
І топқа Су туралы не білеміз? Ассосация құру.
ІІ топқа Судың маңызы
ІІІ топқа Судың қолданылуы
ІY топқа Судың химиялық қасиеттері
- 2K+2H2O =2KOH+H2
- Mg+H2O=MgO+H2
- K2O+H2O=2KOH
- SO2+H2O=H2SO3
- Металдардың кернеу қатары бойынша түсіндіру
Сабақтың соңы
Кері байланыс: «Ойланып көрейік жазып берейік»
Қазіргі кезде әлемдегі экологиялық жағдай сараптайтын болсақ:
- Әлемдегі су қорының азаюы
- Судың ластануы
- Судың адам өміріндегі маңызы
- Графикалық диктант
- Иә Жоқ
- Табиғи таза су болады ма?
- Алғаш суды синтездеген Г. Кавендиш.
- Су оттектің екі атомы сутектің бір атомынан құралған күрделі зат.
- Судың сандық құрамын анықтаған Ж.Менье.
- Су дәмсіз, түссіз сұйықтық
- Су еріткіш.
- Жер қыртысында ¾ бөлігі су
- .Адам сусыз 3 күн ал тамақсыз 30-50 күн өмір сүреді.
- Адам тәулігіне 12-18 л су пайдаланса, қазір 200-400 л су пайдаланып отыр.
- Су 00С –те қайнайды.
- Үйге тапсырма.
«Судың маңызы» тақырыбына мәнжазба
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?