kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка урока по физике на тему: "Тартылыс құбылысы және ауырлық күші" (7 сынып)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтыңтақырыбы

§9. Қозғалыстарды графиктер түрінде сипаттау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.2.1.9– бірқалыпты қозғалған дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдығын анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлығы:1.Бiрқалыпты түзусызықты қозғалаcтың жылдам-

дығы х =х(t) тәуелділігі бойынша салынған графигімен танысады

Басым бөлігі:2.Денелердің жылдамдығын олардың қозғалысграфиктері бойынша табады

Кейбір оқушылар:3.х= х 0 + vt қозғалыс теңдеуіндегі х пен х 0 және t шамаларынберілген графиктен анықтайды, жылдамдықтың шамасы

v=x-x0\  t өрнек бойынша табады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по физике на тему: "Тартылыс құбылысы және ауырлық күші" (7 сынып)»

«Бекітемін»

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары:

Күні: 29.11.17 – 30.11.17

Сыныбы: 7 «а, ә, б»

Пәні: Физика

Мектеп:№275

Мұғалімнің аты-жөні: Калмаханов Б

Сабақтыңтақырыбы



Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.

Сабақ негізделген оқу мақсаты

7.2.2.10 – масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:ауырлық күші, салмақ, масса және тартылыс құбылыстарының анықтамасын біледі.



Оқушылардың басым бөлігі: ауырлық күші және салмаққа мысалдар келтіру арқылы ажырата алады.



Кейбір оқушылар:ауырлық күші мен салмақтың формулаларын жазып есептеулер жүргізе алады.

Бағалаукритерийі

■Тартылыс құбылысы, масса, ауырлық күші және салмақтың анықтамасын айтады.

■ Ауырлық күші мен салмаққа мысалдар келтіреді және ажыратады.

■ Ауырлық күші мен салмақтың формуласын жазады, есептеулер жүргізеді.





Тілдік мақсат



■Тартылыс құбылысы, салмақ және ауырлық күші анықтамаларын біледі.

■Оқыту барысында тілдің айтылым, жазылым, оқылым дағдыларын қалыптастыру.

■Тілдік терминалогия.

қазақша

орысша

ағылшынша

күш

сила

porce

салмақ

вес

weight

масса

масса

mass













Құндылықтарға баулу

Экономикасы дамыған мемлекеттердің қатарына қосылу үшін білімді, патриот азаматтар тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Математика- есептер шығаруда

География – географиялық ендіктердегі еркін түсу үдеуінің өзгеруі

АКТ-ны қолдану дағдылары



Қосымша білім

Біледі: масса, күш терминдерін, өлшем бірліктерін біледі.

Білуі керек: тартылыс құбылысы, ауырлық күші және салмақ ұғымдарына тәжірибелік мысалдар келтіре алады.



Сабақтың барысы





Жоспарлаған

уақыт





Жоспарланған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)





Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин











Үй тапсырмасы

10 мин ( білу, түсіну)

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

Оқушылармен жағымды ахуал орнату. Оқушыларды орнынан тұрғызып ретімен бүгінгі сабаққа жақсы тілек айтқызамын.

Топқа біріктіру.Оқушыларды топ аттары жазылған стикерлер бойынша үш топқа біріктіру.





1 тапсырма « Ой қозғау». Топпен жұмыс

  1. Бір дененің екінші денеге әрекеті қалай байқалады?

  2. Физикада күш деген сөзді біз қалай түсінеміз?

  3. Күш немен сипатталады? Мысалдар келтіріңіз

  4. Күш қандай формуламен өрнектеледі?

  5. Күш бірлігі ретінде не қабылданған?

Дескриптор:

  • Күштің табиғатын және физикалық мағынасын түсінеді.

  • Күштің формуласы мен өлшем бірлігін біледі және есептеулер жүргізеді.



Кері байланыс: «Басбармақ»















оқулық, жұмыс дәптері





Сабақтың ортасы

10мин





















































































































4мин

(білу, түсіну)



















5мин



(қолдану)













7мин



(білу, түсіну)

Жаңа сабақ



Балалық шагымыздан әрқайсымызга денелердің жерге тартылуы жақсы таныс мысалы тебілген доп та бұтагынан үзілген алма да жерге түседі. Демек денелерге жер тарапынан күш әсер етеді. Жер барлық денелерді озіне тартады.

Күнді айнала қозгалатын планеталар тартылыс орісі әрекетінен күнге тартылады және оздеріде бір-біріне тартылады.

Барлық кеңістікті жайлы тартылыстан «Жеті қат кокке ұшсақ та» «Жеті қабат жер астына енсекте» құтыла алмаймыз. Сондықтанда әлемдегі денелердің бір-біріне тартылу бүкіл әлемдік тартылыс деп аталады. Агылшын галымы И. Ньютон бұл құбылысты зерттеп табигаттың ұлы заңы- Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдады.

Бүкіләлемдік тартылыс күші корінісіні бірі- денелердің жерге тартылу күшін ауырлық күші деп атайды және оны әріпімен белгілейді. Барлық денелер үшін ауырлық күшінің дене массасына қатынасы тұрақты болады. Бұл тұрақты шаманы g әрпімен белгіленеді және мәні 9,8Н/кг тең.

Осыдан денеге әрекет ететін ауырлық күші дене массасына тура пропорционал: mg.



«Кинометафора» әдісі бойынша оқушыларға жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін бейнекөрсетілім көрсетемін.



Дескриптор:

  • Салмақ, масса және ауырлық күші физикалық шамаларының мағынасын түсінеді.

  • Ауырлық күші және салмақтың бағыттарын біледі

Тапсырма № 2 «Кім шапшаң» жеке жұмыс

1-деңгей

  1. Массасы 40кг баланың ауырлық күші неге тең?

  2. 1кН күшке ие болған дененің массасы

2- деңгей

  1. Массасы 2кг дененің жер полюсіндегі ауырлық күші?

  2. Массасы 2кг дененің жер экваторындағы ауырлық күші?

3-деңгей

  1. 5л судың ауырлық күшін анықта (g 10H/кг)

  2. 3 керосиннің массасын анықта (g 10H/кг)



Дескриптор:

  • Ауырлық күшінің формуласын біледі.

  • Географиялық ендіктердегі еркін түсу үдеулерін біледі және арасындағы айырмашылықты ажыраты алады.

  • Есептің шартын құрастырады.

  • Формуланы түрлендіріп, есептер шығарады



Кері байланыс: смайлик



Тапсырма№ 3 «Семантикалық карта» жеке жұмыс



Ауырлық күші

Салмақ

Тартылыс

құбылысы

масса

анықтамасы






формуласы






олшем бірлігі






Дескриптор:

  • Кестеде берілген физикалық шамалардың анықтамасын біледі

  • Формулаларын жазады

  • Өлшем бірліктерін сипаттайды



Кері байланыс: ауызша











Суреттер, оқулық





















































































































Оқытудың техникалық

құралдары

















стикерлер,

үлестірме материалдар











оқулық, дәптер, үлестірме қағаз

Сабақ соңы

Өзіңді тексер 2 мин

ілу)

Тапсырма № 4. «Сәйкестендіру» жеке жұмыс



Ауырлық күші


m

Еркін түсу үдеуі


P

Масса


g

Салмақ


F



Дескриптор:

  • Физикалық шамаларды біледі.

  • Белгіленулерін сәйкесінше анықтай алады.

Кері байланыс: жұлдызшалар









Кеспе қағаздар



Рефлексия

3мин





Үй тапсырмасы



Білемін


Білдім

Білгім келеді






 
Тартылыс құбылысы. Ауырлық күші. Салмақ.



Кеспе қағаздар







Оқулық

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс

Кері байланыс және қалыптастырушы бағалау тапсырмалары кезінде оқушылардың бүгінгі сабақтан түсінген, түсінбеген тұстарын саралап, қабілеттеріне қарай қосымша тапсырма беремін. Қабілеті жоғары балаларға ізденушілік, шығармашылық бағыттағы тапсырмаларды ұсынып отырмын. Оқушылардың жеке қабілеттерін ескеріп тапсырма бере отырып, сабақ мақсатына жетуді жоспарлаудамын.

Бағалау критерийлері сай ауызша және жазбаша кері байланыс арқылы бағалау жүргізу, «Басбармақ» әдісі, смайликтер, ауызша

(мақтау, мадақтау) арқылы бағалаймын.

Оқушыларға сабақ барысында сақталатын өмірқауіпсіздік негіздерін және техникалық қауіпсіздік ережелері туралы ескерту.

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.













Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Разработка урока по физике на тему: "Тартылыс құбылысы және ауырлық күші" (7 сынып)

Автор: Калмаханов Берден Игенбаевич

Дата: 08.02.2018

Номер свидетельства: 455650


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства