kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тамақтанудың маңызы. Тағамдық өнімдер және қоректік заттар.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақты норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзіреттілігін дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тамақтанудың маңызы. Тағамдық өнімдер және қоректік заттар.»

Мұғалім: Шарифоллина Саулет Касимовна

Cынып: 8 «Ж»

Сабақтын тақырыбы: Тамақтанудың маңызы. Тағамдық өнімдер және қоректік заттар.

Сабақтың мақсаты: Сабақты норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзіреттілігін дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: БЖС, топпен жұмыс

Қолданылған модульдер: АКТ, сыни тұрғыдан ойлау, жас ерекшеліктеріне сай оқыту.

Сабақтың көрнекілігі: қосымша материалдар

Сабақтың жоспары.

Ұйымдастыру бөлімі.

І этап. Өткен тақырып бойынша қарама –қарсы сұрақтар

ІІ этап. Тірек сөздер.

ІІІ этап. Жаңа тақырып бойынша сұрақтар

ІҮ этап. Топпен жұмыс

Үэтап. Сөздік қор.

Сабақ барысы

Ұйымдастыру. Топқа бөлу.

І этап.

1. Өкпе көпіршіктерінің құрылысы қандай? Бір қабатты эпителийден тұрады, сырты капиллярлардың қалың торымен қапталған.

2. Өкпеқаптың сыртқы және ішеі жапырақшаларының аралығындағы сұйықтықтың маңызы қандай? Тыны қозғалысы кезінде жапырақшалардың үйкелісін азайтады.

3. Адам тыныс алатын ауаның пайыздық мөлшері қанша? 21%оттек,79% азот, 0,03% көмірқышқыл газ

4. Сыртқы тыныс алу дегеніміз не? Өкпедегі газ алмасу.

5. Көкет дегеніміз не? Кеуде қуысын құрсақ қуысынан бөлетін күмбез тәрізді бұлшықет.

6. Ішкі тыныс алу дегеніміз не? Ұлпалардағы газ алмасу

7. Өкпенің құрылысы қандай? Ол қайда орналасқан? Кеуде қуысында орналасқан шымыр жұп мүшелер. Оң жақ окпе үш бөліктен, сол жақ екі бөліктен тұрады.

8. Тыныштық күйде адамның тыныс алу көлемі қанша? 500 мл ауа жұтып, сонша ауа шығарады?

9. Өкпенің тіршілік сыйымдылығы дегеніміз не? Ең терең тыныс алғаннан кейін шығарылатын ауаның ең көп мөлшері.

10. Тыныс орталығы қайда орналасқан? Сопақша мида

11. Қан оттекпен қай жерде қанығады? Өкпеде

12. Өпе пен ұлпадағы газ алмасу неге байланысты? Диффузия.

13. Тыныс алу орталығына гуморальді әсер етіп, тынысты жиілетуге қатысатын гормондар? Адреналин және тироксин

14. Темекіде адам организміне әсер ететін 400 зет бар, соның ішіндегі ең зияндысы қайсысы? Никотин

15. Қандай тыныс алу мүшелерінің жұқпалы аураларын білесің? Тұмау, баспа, бронхит, пневмония, туберкулез.

16. Бұл жұқпалы аурулар қалай жұғады? Адам сөлегенде, түшкіргенде, жөтелгенде, ортық сүлгі, ыдыстарды пайдаланғанда.

17. Аурудың алдын алу шаралары қандай? Жеке бас гигиенасын сақтау, организмді шынықтыру.Уақытында ауруға қарсы екпе жасату.

18. Тыныс алу мүшелерінің гигиенасына не жатады? Мұрынмен тыныс алу

19. Тыныштық күйдегі тыныс алу қозғалыстарының мөлшері қанша? 16-18

20. Мұрынмен дұрыс тыныс алу үшін не істеу керек? Таза ауада дене жаттықтырумен ауналысып, тұрғын үй тазалығын сақтау және жеке бас гигиенасын сақтау керек.

21. Жасанды тыныс алдыру қандай жағдайларда жасалады? Тұншықтырғыш газбен уланғанда, электр тоғы немесе найзағай ұрғанда, суға кеткен адамға.

22. Қосымша тыныс алу кезіндегі тыныс алу көлемі қанша? 1500мл ауа

ІІ этап. Дәрумендер, нәруыз, көмірсулар, минералды тұздар, асқорыту, ферменттер, микроэлементтер, құрылыс материалы, энергия көзі, майлар, авитаминоз, гликоген.

Ұғынуды ұйымдастыру. Жаңа тақырыпты оқуға 8 минут уақыт беріледі.

ІІІ этап.

1. Адам организмі үшін тамақтың маңызы қандай? Тамақ құрылыс материалы ретінде, организмінің өсуі үшін, жасушалардың жаңартылуына, энергияны толықтыру үшін

2. Қоректік заттар дегеніміз не? Нәруыздар, көмірсулар, минералды тұздер, су мен дәрумендер

3. Ас қорыту дегеніміз не? Тамақ өнімдерінің қарапайым, организмге сіңірілетін заттарға ұсақталу және ыдырау процесстері

4. Ферменттер деген не? Нәруыз текті заттар.

5. Оның қызметі қандай? Ас қорыту жолында заттарды ыдырататын химиялық заттарды ыдыратады.

6. Тамақ деген не? Адам рационының құрамына кіретін өсімдіктекті, жануартекті өнім.

7. Адам организміне орта есеппен алғанда қанша пайыз нәруыз қажет? 15-20 пайыз

8. Өсімдіктекті тамақтың адам организміне қандай әсері бар? Ішек жұмысына жағымды әсер етеді, микрофлорасын қалпына келтіреді.

9. Нәруыздардың адам үшін маңызы қандай? Құрылыс материалы. Жасушаларды қалпына келтіруге, жаңа жасушалардың түзілуіне қатысады

10. Нәруыздың тәуліктік мөлшері қанша? 100гр

11. Адам организміне өзгеріссіз сіңірілетін зат? Витаминдер, минералды тұздар, су

12. Адам денесіндегі судың орташа мөлшері? 60-65 паййыз

13. Көмірсулардың тәуліктік мөлшері қанша? 400-500г

14. Көмірсулар - ? организмдегі негізгі энергия көзі.

15. Көмірсулар өсімдіктекті өнімдерде қандай түрде кездеседі? Крахмал түрінде

16. Майлар деген не? Тәуліктік мөлшері қанша? Құрылыс материалы ретіндежасуша мембранасының құрамына кіреді. 80-90гр

17. Авитаминоз деген не? Витаминдердің жеткіліксіз мөлшерінен организм әлсіреуі.

18. Минералды тұздардың организм үшінмаңыздылығы қандай? Сүйек пен тіс құрамына кіреді, зат алмасуға қатысады.

19. Су организде қай жерлерде көп мөлшерде болады? Қан плазмасында,ғ лимфада, асқорыту сөлінде болады.

20. Судың тәуліктік мөлшері қанша? 1,2-2,5л

21. Жануартекті тағамдарға қандай тағамдар жатады? Ет, жұмыртқа, сүт өнімдері, балық.

ІҮ этап. Коллаж жасау

Дені сау, шыныққан адамның тамақ мәзірін жасау.

Үэтап. Сөздік қор.

Рефлексия.

Бағалау.

Үйге тапсырма.Әркім өз тамақ мәзірін жасап келу.








































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Тамақтанудың маңызы. Тағамдық өнімдер және қоректік заттар.

Автор: Шарифоллина Саулет Касимовна

Дата: 27.12.2016

Номер свидетельства: 373860
