kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ. Тақырыбы: "Сипап сезу, иіс сезу, дәм сезу мүшелері және олардың анализаторлары"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сипап сезу, иіс сезу, дәм сезу мүшелері және олардың анализаторлары туралы қызыметі мен құрылысын түсінеді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ. Тақырыбы: "Сипап сезу, иіс сезу, дәм сезу мүшелері және олардың анализаторлары"»

Сабақ:

Мектеп:

Күні: 23.11.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Сағынова Кәмшат

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

Сипап сезу, иіс сезу, дәм сезу мүшелері және олардың анализаторлары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.3 Сипап сезу, иіс сезу, дәм сезу мүшелері мен құрылысынжәне қызметін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар білу керек:

Сипап сезу, иіс сезу, дәм сезу құрылыстарынасипаттама береді;

Көптеген оқушылар білу керек:

Анализаторлардың қызметін түсіндіреді;

Кейбір оқушылар білу керек:

Жүйке жүйесімен,мимен байланысын ажыратып анықтайды

Бағалау критерийлері:





Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

Өз сезім мүшелерінің ерекшеліктерін біле отырып, анализаторлардың қызметтерін талдай білсе;

Иіс, дәм, сипап сезу мүшелерінің ерекшеліктері, олардың жұмыс істеу қызметін, сезім мүшелерінің гигиеналық ережелерін түсінсе;

Сезім мүшелерінің ;


Тілдікмақсаттар

Пәндік лексика және терминалогия:

Feel


[фил]

Чувствовать

Сезу

Hear


[хиэ]

Слышать

Есту

See

[си]

Видеть

Көру

Smell


[смэл]

Ощущать запах

Иіс сезу

Taste

[тисти]

Ваше чувство вкуса

Дәм сезу

Sensation

[синситйун]

Потрогать

Сипап сезу



Оқытудың тілдік мақсаты Сипап сезу мүшелерінің құрылысы мен қызметіне сипаттама беру үшін топтық жұмыс ( айтылым, тыңдалым, жазылым дағдыларын) жасай алады


Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Сипап сезу – бұл тері сезімі және оны арнайы рецепторлар жасайды. Олар: саусақ, тері ұшында, ерінде көп болады. Рецепторлар капсулаға немесе қабыққа оралаған жүйке ұштары болып табылады

Құндылықтарды дамыту



Өзара сыйластық қарым-қатынасты дамыту

Көшбасшылықты дамыту;

Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру;

Денсаулыққа байланысты гигиена сақтауды түсіну;

Пәнаралық байланыс

Химия, салауаттану

Алдыңғы білім

«Миллион кімге бұйырады» ойыны, тапсырмалар

Оқушылармен үй жұмысын талқылау



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)



Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару;Сабақ мақсатымен, тапсырмалармен және бағалау критерийлерімен таныстыру




Сабақтың басы





























































Сабақтың ортасы















































Сабақтың соңы





Рефлексия

Топқа бөлу1 мин. Әр түрлі жемістерді таңдап алады.Сол арқылы оқушылар топқа бөлінеді.(Алма, Құрма, Алмұрт)

Сипап сезу, иіс сезу, дәм сезу әрекеттерін жасата отырып топқа бөлемін.

1 топ Сипап сезу.

2 топ Иіс сезу

3 топ Дәм сезу

Топ басшысын анықтау

Үй тапсырмасын тексеру 8 мин

«Миллион кімге бұйырады» ойыны 1 тасырма


2 тапсырма

Бөлімі

Құрылысының ерекшелігі

Атқаратын қызметі

Сыртқы құлақ

 

 

 

Ортаңғы құлақ

 

 

 

Ішкі құлақ

 

 

 

 

3 тапсырма

Сөйлемдерді толықтыр

 1.__________ рецепторлары өте сезімтал.

2. Лимонның дәмін тілдің ___________ бөлігі сезеді.

3. Соқыр адамда _________ өте жақсы дамиды.

4. Ауру сезімдерін терідегі бос _________ қабылдайды.

5. Дәм сезу рецепторлары – бұл ____________

Графикалық диктант

1. Тері - бір сезімнің жиынтығы

2. Ауырсынудың арнайы тітіркендіргіші болмайды.

3. Дәм сезу аймағы ми қыртысының лимбика аймағында орналасады.

4. Иіс сезу орталығы - ми қыртысының шүйде аймағы.

5. Зат бейнесі сары даққа түскенде ол өте анық көрінеді.

Бағалау критерийі

Дескрипторлар

1.Есту анализаторының

құрылысын,қызметін ажыратады және сипаттайды

1

Берілген сұраққа жылдам және дұрыс жауап береді-3

2


Анализатордың қызметін талдай алады-2


3

Анализаторға анықтама береді -1



Жаңа тақырыпты ашу

Ой қозғау

Иіс сезу мүшесі бойынша әр түрлі дәмдеуіштер

Сипап сезу бойынша қорапшадағы затты анықтау

Дәм сезу бойынша әр түрлі жемістер.


Кинометафора 2 мин

" Сипап сезу, иіс сезу, дәм сезу мүшелері мен құрылысынжәне қызметін " тақырыбына бейнебаян көрсетіледі. Жаңа тақырыпты зерделеуде бейнебаянның көрнекілігі есебінен топтық жұмыс жасалады, алынған ақпарат талданады.

Топтық жұмыс 5 мин

Бейнебаянды қарау және талқылау;

Берілген сұрақтарды топ болып талқылайды, ойлана жауап береді, топтық жұмыс жасалады, зейінді күшейтеді, ақпарат алмасады, бірлескен оқу тәсілдері қолданылады.




Бағалау критерийі

Дескрипторлар

1.Анализаторлардың түрлерін ажыратады және сипаттайды

1

Сезім мүшелерінің құрылысын және қызметін сипаттай алады-3

2


Анализаторлардың түрлерін ажыратады-2


3

Анализаторға анықтама береді -1


Зерттеу жұмысы "Модельдеу" 6 мин

Берілген ресурстарды пайдаланып сипап сезу, иіс сезу, дәм сезу мүшелерінің сыртқы құрылысын жасайды

1. Қатты қағаздан қиылған жапсырмалар, ермексаз арқылы топтарының атына сәйкес формаларын жасайды

2. Қолмен ұстау, жасау арқылы ой өрістерін кеңейтеді



Бағалау критерийі

Дескрипторлар

1. Сезім мүшелерін өз қолдарымен жасап және қызметтерін түсіну

1

Берілген ресурстарды пайдаланып сипап сезу, иіс сезу, дәм сезу мүшелерінің сыртқы құрылысын жасайды,анықтайды, толықтай жауап береді-3

2


Қатты қағаздан қиылған жапсырмалар, ермексаз арқылы топтарының атына сәйкес формаларын жасайды -2


3

Сезім мүшелерінің құрылысын және қызметін сипаттай алады -1



Білімді бекіту 5мин


Топтарға «Егер де мен.....» эссе жазу беріледі. Алған жаңа ақпараттары туралы ой-толғау жасалады.


Кері байланыс 2мин

Ым-ишара арқылы және смайликтер арқылы оқушылардан кері байланыс алынады

Үйге тапсырма : Мәтінді оқып, қосымша мәліметтер жинап келу



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағыбайланыс

.Қабілеті жоғары оқушылар:

Топта көшбасшы бола біледі

Сыни ойлай алады

Ашық сұрақтарға қиналмай жауап береді

Модерация жасай алады

Қабілеті орташа оқушылар:

Бейнебаян арқылы ой қозғау жасалады

Модельдеу әдісінде танымдық деңгейін көтеруге қолдау беріледі

Қабілеті төмен оқушылар:

Мұғалім қолдауы

Берілген тапсырмалар арқылы білу, түсіну, қолдану дағдылары қалыптасады

Ынталандыру, қолдау көрсету, формативті бағалау жүзеге асырылады

Оқушылар өзара бағалайды

Топтық бағалау жүргізіледі

Тапсырмалар қалыптастырушы бағалау жүйесінде жүзеге асады

Тапсырмалар мен сабаққа кері байланыс жасалады


Сабақ бойынша рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққасабақтуралыөзпікіріңіздіжазыңыз. СолұяшықтағыСіздіңсабағыңыздыңтақырыбынасәйкескелетінсұрақтарғажауапберіңіз.

- Сабақ/оқумақсаттарышынайыболды.

- Бүгін оқушылар жасушасыз тіршілік құрылымы -вирустардың құрылысымен танысты. Олардың тіршілік әрекеттеріне сипаттама бере алды.

- Сыныптағы ахуал өте керемет болды.

- Мен жоспарлағансаралаушараларытиімдіболды.

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім .

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Автор: Сағынова Кәмшат Бисенбайқызы

Дата: 25.11.2017

Номер свидетельства: 440703
