Мақсаты: | «Қызыл кітапқа» енгізілген Қазақстанның сирек кездесетін өсімдіктері туралы мағлұмат беріп, сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдай білуге дағдыландыру; |
Міндеті: | Жаңа сабақты Bilimland сайтындағы тапсырмаларды орындау арқылы меңгерту -Сабақтың құрылымын «Блум жүйесі» арқылы іске асыру; - Жеке, жұппен,топпен жұмыс жасай білуге дағдыландыру; -Түрлі деңгейдегі тапсырмаларды АКТ кұралдары арқылы жүзеге асыру; |
Күтілетін нәтиже: | «Қызыл кітапқа» енгізілген Қазақстанның сирек кездесетін өсімдіктері туралы мағлұмат алады,сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдай білуге үйренеді, тыңдалым,оқылым,айтылым,жазылым дағдылары қалыптасады; |
Керекті құрал-жабдықтар: | Ноутбук, ұялы телефон,интербелсенді тақта, түрлі-түсті маркерлер, флипчарттар,стикер,топшамалар,семантикалық карта,смайликтер. |
Оқуға қажетті сілтемелер мен сайттар: | http://www.bilimland.kz/ https://kk.wikipedia.org/wiki/ https://sozdik.kz/kk/ |
7 модульдің қолданылуы | «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Сыни ойлауға үйрету», «Оқушылардың жас ерекшеліктері», «ОүБ және ОБ», «Оқытудағы басқару және көшбасшылық» |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: | «Гүл күлтешелері», «Ойлан, жұптас, талқыла», «Константинополь», СТО, БҮҮ әдісі, «Блум жүйесі», «Бағдаршам» әдісі. |
Бағалау | Топтың бірін-бірі бағалауы, өзін-өзі бағалау, «Бағдаршам» арқылы бағалау, критерия арқылы бағалау,мұғалімнің бағалауы, мадақтау арқылы бағалау |
Тілдік міндеттер: | қорғау, одақ, өсімдіктер, деректер, сирек, таралу картасы, жойылып кету,тіркелген, көпжылдық; |
С а б а қ т ы ң б а р ы с ы | |
Сабақтың кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Оқыту ресурстары |
Кіріспе Психологиялық дайындық Топқа бөлу | Сабақты ұйымдастыру Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Тренинг «Достық аралы» Бұл тренингтің мақсаты-қандай қиындық болса да, бір-біріңе қол ұшын беру, достықты бағалай білу; «Сіздер өздеріңізді елсіз аралда қалып қойдық деп елестетіңдер. Аралда судың деңгейі көтеріліп кетті. Барлығыңыз құтқарылу үшін кішкене ғана жерге сиюларың қажет.Кішкене жер деп газетті ойлаңыздар.Барлығыңыз газетке сиюларыңыз керек.Белсенді,тезірек.Жақсы, балалар! Сіздер енді бүгінгі сабақта да ұйымшылдықпен, бір-біріңе қол ұшын беру арқылы белсенді қатысуларыңыз сұралады.Келістік пе, балалар! Оқушыларды 3 топқа бөлу | Оқушылар бар зейінін тақтаға аударады. Оқушылардың барлығы тренингке қатысады. Оқушылар топқа бөлініп, топ басшылары сайланады. 1-топ Грейг 2-топ Кауфан 3-топ Борщов | Газет Сирек кездесетін қызғалдақтың суреттері Айгерім Қалаубаева «Көңілді күн» |
Тұсаукесер Білу Мұғалімнің топты бағалауы «Смайлик» Топтың бірін-бірі бағалауы «Бағдаршам» | Үй тапсырмасын тексеру «Гүл күлтешелері» әдісі арқылы 1-топқа Сөйлем мүшелері дегеніміз не? 2-топқа -Сөйлемнің тұрлаулы мүшелеріне нелер жатады? -Бастауыш дегеніміз не? -Баяндауыш дегеніміз не? 3-топқа -Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері дегеніміз не? -Анықтауыш дегеніміз не? -Толықтауыш дегеніміз не? -Пысықтауыш дегеніміз не? Үй тапсырмасын бекіту Семантикалық карта арқылы 3-топ бірін-бірі тексеріп, бағдаршам әдісі арқылы бағалайды. | 1-топ «Сөйлем мүшелері дегеніміз не?» сұрағына жауап береді. 2-топ Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін атайды. 3-топ Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелерін атайды. 1-топқа | Бастауыш | Баяндауыш | Анықтауыш | Толықтауыш | Пысықтауыш | әлемде | | | | | | ең | | | | | | биік | | | | | | жануар- | | | | | | Керік | | | | | | 2-топқа | Бастауыш | Баяндауыш | Анықтауыш | Толықтауыш | Пысықтауыш | Қазақстанда | | | | | | сирек кездесетін | | | | | | жануарлар | | | | | | бар | | | | | | 3-топқа | Бастауыш | Баяндауыш | Анықтауыш | Толықтауыш | Пысықтауыш | Жануарлар | | | | | | топтарға | | | | | | бөлінеді | | | | | | | Гүл күлтешелері Семантикалық карта |
Негізгі бөлім Түсіну http://www.bilimland.kz/ сайты арқылы топтың өзін-өзі бағалауы Мұғалімнің топты бағалауы «Бас бармақ» Қолдану Топтың бірін-бірі қол шапалақтау арқылы бағалау Талдау Жинақтау Мұғалімнің топты критерия арқылы бағалауы Смайликтер арқылы бағалау | 1.Жаңа сабақ Интерактивті тақтадағы «Құпия сөзді» шешу арқылы сабақтың тақырыбы қандай екенін анықтау; «Қызыл кітап» туралы бейне-баян көрсетемін. Сұрақтар қоямын. 1-топқа тапсырма Сұрақтарға жауап беріңіз. 2-топқа тапсырма Сөйлемдерді толықтырып жазыңыз. 3-топқа тапсырма Тест орындаңыз. 2.Оқулықпен жұмыс (165бет) 2- тапсырма 1)Сөйлемді мәнерлеп оқыңыз. 2)Құрамына қарай сөйлемнің қандай сөйлем екенін түсіндіріңіз. 3)Сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдаңыз. 1-топқа «Дұрыс, бұрыс» ойыны 2-топқа Сөйлемді сөйлем мүшесіне талдайды. 3-топқа 4сөзден құралған сұраулы сөйлем құрайды. 5 сөзден құралған хабарлы сөйлем құрайды. 3.Тақтамен жұмыс. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі Жоба қорғау Әр топ өз тобының атын қорғайды. Ғаламтордан https://kk.wikipedia.org/wiki/ сайтына кіріп, мәлімет іздейді. Оны топта талқылап, жоба қорғайды. Критерия | Нақты мәлімет келтіруі | Түсінікті етіп жеткізе білуі | Орыс тілінде сөз қоспау | 1-топ | | | | 2-топ | | | | 3-топ | | | | 4.Топшамамен жұмыс Деңгейлері әр түрлі оқушыға топшама беремін. | Оқушылар «Қызыл кітап» туралы білетіндерін айтады. 1-топқа Сұрақтарға жауап береді. 2-топқа Сөйлемдерді толықтырып жазады. 3-топқа Тест орындайды. 1-топқа Менің хоббиім-марка жинау. 2-топқа Мен монеталарды жинаймын. 3-топқа Арамызда коллекционерлер көп. Қандай?қай анықтауыштың сұрағы. (дұрыс) Төрт түлік мал– жабайы аңдарға жатады. (бұрыс) Жүгіріп келе жатыр – сөйлем мүшесінде бастауыш қызметін атқарып тұр. (бұрыс) Жануарлардың адам өмірінде алатын орны зор. (дұрыс) Орхидея-әлемдегі ең әдемі гүл. Сирек өсетін гүлдер көрмесін ұйымдастырды. 1-топ Грейг 2-топ Кауфан 3-топ Борщов Оқушылар топшамадағы тапсырмаларды орындайды. | http://www.bilimland.kz/ http://www.bilimland.kz/ Оқулық Т.М. Артыкова, М.Б.Боранбай Интерактивті тақта https://kk.wikipedia.org/wiki/ Флипчарт Түрлі-түсті маркер Смайлик |
Қорытынды Рефлексия «Константинополь» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау | Бүгінгі жаңа сабақ бойынша сирек кездесетін өсімдіктердің қанша түрін меңгергендерін «Константинополь» әдісі қорытындылау; « 8-10 » - өте жақсы « 5-8» - жақсы « 1-4» - жаман емес Кері байланыс БҮҮ әдісі 1-топқа «Қызыл кітапқа» енген өсімдіктер туралы бұрын не білетіндігін жазады. 2- топқа Бүгінгі сабақтан не үйренгендігін жазады. 3- топқа Бүгінгі сабақ туралы тағы не білгісі келетіндігі туралы жазады. | Оқушылар сирек кездесетін өсімдіктердің аттарын атайды. Оқушылар БҮҮ кестесін толтырады. | Интерактивті тақта БҮҮ кестесі Білемін | Білгім келеді | Үйрендім | | | | |
Үйге тапсырма Бағалау Мұғалімнің бағалауы «Смайлик» | «Сирек кездесетін өсімдіктер» туралы интернет бетінен қосымша мәлімет іздестіріп келу; | Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады. | |