kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Қазақ театрының қайнары." 11сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Сабақ мақсаттары: 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Қазақ театрының қайнары." 11сынып»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ұлттық театр-өнер ордасы.Сәбит Оразбай «Өмірдің өзі театр»


Мектеп: «№34 ЖОББМ» КММ

Күні:09.10.2020


Мұғалімнің аты-жөні:

Жексембаева А.Т.


Сынып: 11

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Қазақ театрының қайнары.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

О.11.3.5.1. қосымша ғылыми анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау.

А.11.2.1.1. ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану.

Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар орындай алады:

«Қазақ театрының тарихы» мәтіні бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтайды.

Диалог құруда терминдерді қолдана алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • Мәтіндерді өзара салыстыра алады.

  • Ауызша мәтін құрауда терминдерді орынды қолдана алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

«Қазақ театры» мәтінінің мазмұнын сыни тұрғыдан талдау жасай алады.

Терминдердің жасалу жолын анықтайды.

Бағалау критерийі

«Қазақ театрының тарихы» мәтіні бойынша болжам жасайды.

Диалог құруда терминдерді қолдана алады.

  • Мәтіндерді өзара салыстыра алады.

Терминдердің жасалу жолын анықтайды .

«Қазақ театры» мәтінінің мазмұнын сыни тұрғыдан талдау жасай алады.

Ауызша мәтін құрауда терминдерді орынды қолдана алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: «Қазақ театрының тарихы» мәтіні бойынша болжам жасайды .Терминдерді пайдаланып диалог құрастыра алады. Мәтіндерді өзара салыстыра алады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Үзінді,қойылым,арқау болған, жауласқан.

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қазақ театры, драмалық шығармалар, әуесқой әртістер, сахна, тұңғыш кәсіби театр, өнер ордасы,үзінді қою, қойылым көрсету, арқау болған,жауласқан ел.

1. Қазақ театры туралы не білесіңдер?

2. Театрда кімдер жұмыс істейді?

1.Не себепті қазақ драма театры деп аталды ?

Құндылықтарға баулу

Балаларды туған еліміздің мәдениетін дәріптеу арқылы мәдениетті бағалауға баулу

Пәнаралық байланыс

Тарих

Алдыңғы оқу

Қазақ театры туралы түсінік қалыптасқан.

Жоспар

Сабақтағы жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы 7 мин

3 мин












4 мин


Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. «Ыстық алақан» тренингі.

Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады.


Сыныпты мозайка әдісімен топқа бөлу

I – топ

II – топ

III- топ


Оқушыларға «Миға шабуыл» тақтаға театр өнеріне қатысты суреттер ілінеді. Оқушылар «Галерияны шарлау», тәсілінің негізінде тақтаға ілінген суреттерді аралап қарайды, бүгінгі сабақтың тақырыбын сұраққа жауап беру арқылы сабақтың тақырыбы ашылады.

1.Суретте не бейнеленген?

2.Сахнада не болып жатыр?

3.Қойылымды кімдер қояды?

Оқушыларға сабақтың мақсатын түсіндіремін.







Сабақтың ортасы

26 мин






16 мин
































10 мин








































Мәтін алды жұмыс.

Жаңа терминдер: үзінді, қойылым, арқау болған, жауласқан

Сөз тіркестер: Үзінді көрсету, қойылым қою, арқау болған, жауласқан ел.

Мәтінмен жұмыс.

Тапсырма 1 Т.Ж. Мәтіндермен жұмыс істеудің негіздерін қалыптастыру үшін оқулықтағы және ғаламтордан алынған үлестірмелі парақтағы мәтіндерді оқиды және салыстырады, қою қаріппен берілген сөздердің мағынысын анықтайды, театр саласына қатысты кәсіби термин сөздерді анықтайды. ВЕНН диаграммасын толтырады.


Дескриптор:

  • Мәтінді оқиды, түсінеді.

  • Мәтіннен қажетті ақпаратты алады.


  • Терминдердің мағынасын анықтайды.

  • Мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасайды.

  • ВЕНН диаграммасын толтырады

Кері байланыс:

«Кофе тaяқшaлaры» әдісі. Сұрaқтaр aлдыларындa жaтaды, топ бaсшысы aлғaн кофе тaяқшaсында кімнің aты жaзылсa, сол бaлa сұрaққa жaуaп береді.

ҚБ «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі негізінде әрбір топ біріне –бірі баға береді. Әр топ келесі топтың жауабы бойынша бір сөйлем жазып,ортаға салады.

Тапсырма 2.ЖЖ «Аквариум» әдісі бойынша мәтіндегі театр саласына қатысты кәсіби термин сөздерді сүзіп алып, терминдердің жасалу жолын, мағынасын анықтайды, сол сөздерді

қатыстырып диалог және ауызша мәтін құрастырады.

Саралау тапсырмасы.

Ж. Ерекше қажеттілігі бар оқушылар оқыған мәтінінен түсінгенін қысқаша баяндайды.

Ж.Ерекше қабілеті бар оқушылар мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасайды.


Дескриптор

  • Мәтіннен керек сөздерді сүзіп алады.

  • Терминдердің жасалу жолын, мағынасын анықтайды.

  • Диалог құрастырады.

  • Ауызша мәтін құрастырады.

  • Мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасайды.

  • Мәтіннің мазмұнын айтады.


Кері байланыс

Сабақ барысында оқушылар бір-бірінің қасиеттеріне сай мадақтаулар мен ескертулер айтады,мұғалім оқушылардың ішкі немесе сыртқы уәжін арттыру мақсатымен белсенділіктеріне қарай қолдау көрсетеді, жетелеу сұрақтарын қояды.

ҚБ. «Парасатты диалог» тәсілі арқылы жүзеге асырылады.Оқушылармен диалогтың сапасын талқылап, олардың мақсатын айтуын және қалайша жақсартуға болатынын айтуды сұраймын.

Ерекше қажеттілігі бар оқушылар бірін-бірі «тыңдап отырған үштік» әдісі арқылы тексеріледі.Яғни біріншісі баяндайды, екіншісі толықтырады, үшінші екеуінің айтқанына ауызша баға береді.Оқушылардың рөлдері ауысып отырады.

Ерекше қабілеті бар оқушылар: мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдап, өздерінің пікірлерін айтуы бойынша бағалайды.








Оқулықтағы 144 бет және ғаламтордан алынған үлестірме парақтар.























































Сабақтың

соңы

7 мин



5 мин




































2 мин



Тапсырма 3 Ж. «Түртіп алу» әдісі бойынша оқыған мәтіннен сөйлемдердің дұрыс , дұрыс емес екенін анықтайды.


Оқушының аты-жөні

Сйөйлем

Дұрыс

Дұрыс емес

1.

Қазақ театрының тарихы ХХ ғасырдың 50-60 жылдары басталды.



2.

Қазақ театрының тарихында сахнада тұңғыш қойылған пьеса –«Еңлік -Кебек»



3.

Қойылымда Шыңғыстау өлкесінде болған оқиға суреттелді.



4.

Еңліктің рөліне «Ахмет » деген жігіт таңдалды.



5.

Тұңғыш кәсіби театр 1925 жылы Қызылорда қаласында ашылды,



6.

Кебектің рөліне қыздар таңдалды.



7.

Алматы қаласында 1928 жылы театр ашылды.



Дескриптор:

  • Мәтіннің мазмұнын түсінеді.

  • Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып ақпараттың дұрыс, бұрыстығын анықтайды.


Кері байланыс: + /- кестесі.(ауызша)

ҚБ «Қар кесегі» әдісі. Толтырылған кестені умаждап сынып ішінеде бір-біріне лақтырады. Қай қағаз қолына түссе, сол жұмысты тақтадан шыққан дұрыс нұсқамен салыстырып, оң жағына дұрыс белгісін қою арқылы тексереді.

Оқушының аты-жөні


Сйөйлем

Дұрыс

Дұрыс емес

Қазақ театрының тарихы ХХ ғасырдың 50-60 жылдары басталды.


+

Қазақ театрының тарихында сахнада тұңғыш қойылған пьеса –«Еңлік -Кебек»

+


Қойылымда Шыңғыстау өлкесінде болған оқиға суреттелді.

+


Еңліктің рөліне «Ахмет » деген жігіт таңдалды.


+

Тұңғыш кәсіби театр 1925 жылы Қызылорда қаласында ашылды,

+


Кебектің рөліне қыздар таңдалды.



+

Алматы қаласында 1928 жылы театр ашылды.


+

Рефлексия «Плюс-Минус – Қызыға-мын» кестесін толтырады.

+ «Плюс»

Сабақта қызық болған ,пайдалы болар деп ұйғарылған мәселені жаз.

- «Минус»

Сабақта сәтсіз шыққан, пайдасы жоқ немесе аз болды деп ұйғарылған мәселені жаз.

«Қызығамын»?

«Не білгім келеді?» немесе «Бұл мен үшін қызық бола ма?» деген сұрақтарға жауап жаз.














Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

Барлық оқушылар Венн диаграмманы толтыруда мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтады. Оқушылардың көпшілігі оқулықтағы және ғаламтордан алынған үлестірмелі парақтағы мәтіндер-ді салыстырды.

Кейбір оқушылар мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасады.


Оқушылардың сабаққа қатысыуын қадағалап, қалыптастырушы бағалау тәсілдерін қолданамын. Әр оқушының ішкі, сыртқы уәжін арттырып, кері байланыс жасап тұрамын.

Мысалы: «Бір сөйлеммен түйіндеу»

«Парасатты диалог»

арқылы жүзеге асады.

  • Оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне сай сынып бөлмесінің гигиеналық , санитарлық талаптарға сай болуын алдын ала қадағалаймын. АКТ қолдану ережелерін ұстанамын. Қауіпсіздік ережелерін ұстауын қадағалаймын.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
Ашық сабақ "Қазақ театрының қайнары." 11сынып

Автор: Жексембаева Актолкын Турсынгалиевна

Дата: 07.12.2020

Номер свидетельства: 565909


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства