kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

. Логикалық ой-өрісін, жазу, есте сақтау, сызбамен

                                       жұмыс істеу қабілеттерін, дағдыларын дамыту.

                                  3. Ұғымталдылыққа, дәлдікке, шыдамдылыққа, 

                                       ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас.

Сабақтың әдісі: ұжымдық

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

II. Үй жұмысын тексеру. №1117

Математикалық диктант.

1. Қиылысатың екі түзудің неше нүктесі болады? (1. бір)

2. Өзара тең бұрыштар. (2. вертикаль)

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі»

Тақырыбы: Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі.      

                      Координаталары бойынша нүкте салу.

Сабақтың мақсаты : 1. Координаталық жазықтық осьтері, орналасуы              

                                       туралы түсінік беру. Координаталық жазықтықта

                                       координаталары берілген нүктелерді сала білуге,

                                       берілген нүктелердің координаталарын табуға  

                                       үйрету.

                                   2. Логикалық ой-өрісін, жазу, есте сақтау, сызбамен

                                       жұмыс істеу қабілеттерін, дағдыларын дамыту.

                                  3. Ұғымталдылыққа, дәлдікке, шыдамдылыққа, 

                                       ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас.

Сабақтың әдісі: ұжымдық

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

II. Үй жұмысын тексеру. №1117

Математикалық диктант.

1. Қиылысатың екі түзудің неше нүктесі болады? (1. бір)

2. Өзара тең бұрыштар. (2. вертикаль)

3. Перпендикуляр белгісі.( 3. ┴)

4. Жазықтықта  қиылыспайтын екі түзу.( 4. параллель)

5. Қиылысатын екі түзудің бір бұрышы 50º, қалған бұрыштарын тап. ( 50, 50º,130º,130º)

III. Жаңа сабақ

IV. Оқулықпен жұмыс. №1124,№1126

V. Сергіту сәті (оқушылар қойылған сұрақтың жауабы дұрыс болса, қолдарын алға

      созады, дұрыс емес болса жоғары көтереді.)

1. Өзара қиылысатын түзулер параллель деп аталалыды.

2. Вертикаль сызылған координаталық ось ардината деп 

    аталады.

3. Рене Декарт француз математигі.

4. Түзуге берілген нүктеден бірнеше параллель түзулер жүргізуге болады.

5. Горизонталь сызылған координаталық ось абцисса деп аталады.

VI. Деңгейлік тапсырмалар.

1 деңгей. Координаталық жазықтықта мына нүктелерді белгілі:

                  A(0;2), B(-5;-3), E(-1;0), H(-3;4)

2 деңгей. Төбелерінің координаталары  P(-3;3), D(3;5), H(7;-2), РДН       

                  ұшбырышын салындар.

3 деңгей. Координаталық жазықтықта А(-4;3), B(1;3), C(1;4)және D(-4;4) 

                 төбелері бойынша ABCD тік төртбұрышын сызыңдар.

                 Бірлік 1см есебімен алып, тік төртбұрышының ауданын,  

                 периметрін табыңдар.

VII. Жұмбақтар шешу.

1. Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да

Ұзындығы жазылу тұр бойында.

2. Түзудің бір бөлігі

Екі шеткі нүкте көрігі

Ұзындығы және бар

Айтшы сыйлық сенікі.

3. Алды-артысыз шексіз де

Жете алмайсың біздерге.

Сәуле менен кесінді

Шыққан тегін білсін де.

4. өзара перппендикуляр түзулердің

Құралған жазықтықта бұл қалдай ось.

VIII. Сәйкестендіру тесті.

1. Горизонталь сызылған координаталық түзу.                    А. ширектер 

2. Абциссалар осі мен ординаталар осінің                            В. абцисса осі

қиылысу нүктесі

3. Вертикаль сызылған координаталық түзу                        С. координаталық жүйе

4. Координаталар осьтері жазықтықты төрт                        Д. координаталық басы

бөлігіне бөлуі.

5. Санақ басы ортақ, өзара перпендикуляр                          Е. kордината осі

екі координаталық түзу.

IX. Венн диаграмма




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі

Автор: Козбагарова Карлыгаш Серикбаевна

Дата: 05.04.2017

Номер свидетельства: 406973
