Күні: 23.10.2019 ж | Мұғалімнің есімі: Турлыбек Р. | |||||||
Сынып:7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Тақырыбы | Дәрумендер | |||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: | |||||||
| ||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||||||||
| ||||||||
Кейбір оқушылар: | ||||||||
| ||||||||
Тілдік мақсаты: | Оқушылар: Адам ағзасына қажетті витаминдерді біледі С витамины жетіспегенде болатын ауруды біледі. А витамины қандай тағамдарда кездесетінін біледі. | |||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | ||||||||
Витамин,авитаминоз,пипервитаминоз,гиповитаминоз | ||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктері: 1.Адам ағзасына қажетті витаминдер. 2.С витамины жетіспегенде болатын аурулар. 3.А витамины қандай тағамдарда кездеседі. 4.Витаминдер жетіспегенде болатын аурулар | ||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: | ||||||||
Сіз неліктен ..екенін айта аласыз ба? | ||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: | ||||||||
Алдыңғы оқу | Зат алмасу, көмірсулар, дәрумендер, ақуыздар | |||||||
Жоспар | ||||||||
Жоспарланған уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Басталуы | 1.Оқушылармен сәлемдесу 2.Сыныпта ынтымақтастыру атмосферасын қалыптастырамын. 3. Топқа бөлу | Шаттық шеңберін құрып,бір-бірлеріне бейбітшілік тілектер тілеу арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. Түстер арқылы (ақ, қара) | Үш шапалақ Кері байланыс | |||||
Үй тапсырмасын сұрау. Ыстық орындық әдісі | Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді. | Ауызша мақтау арқылы. Топтық бағалау | Оқулық, Бағалау парақшасы | |||||
Ортасы | Бейнежазба Жаңа тақырыпты түсіндіру. Дәрумендер — адам мен жануарлардың тіршілігіне, олардың ағзасындағы зат алмасудың бірқалыпты болуы үшін аз мөлшерде өте қажетті биологиялық активті органикалық қоспалар. Дәрумен (латынша vіta – тіршілік және амин) туралы ілімнің негізін 1880 жылы орыс дәрігері Николай Лунин салды. 1912 жылы поляк дәрігері Казимеж Функ сол кезге дейін жасалған тәжірибелер нәтижесін қорытындылап, ғылымға дәрумен терминін енгізді. Дәрумен немесе витамин - салыстырмалы құрылысы күрделі емес және әртүрлы табиғаты бар төменгі молекулярлы органикалық қосылыстардың тобы. Бұл жиынды химиялық табиғаты бойынша органикада біріктіріледі, олардың ортақ қасиеті гетеротрофтылармен азық түрінде тұтынатынында. Автотрофты ағзалар да дәруменге мұқтаж болып келеді, дегенмен олар дәруменді синтез жолымен не тікелей қоршаған ортадан алады. Тағамдар құрамында (немесе қоршаған ортада)дәрумендер саны айтарлықтай көп емес болғандытан, олар микронутриент болып табылады. Дәрумендер қатарына әдетте микроэлементтер мен алмастырылмайтын амин қышқылдары жатқызылмайды.Дәрумендерді зерттейтін ілім витаминология деп аталады. Топтық тапсырма | Бейнежазбадан не түсінгенін айтады. 1-дәрумендердің пайдасы 2-Дәрумендердің зияны. | Интерпретация – өзіндік түсінік қалыптастыру, өзіндік ой түю. | Оқулық, интербелсенді тақта. | ||||
Аяқталуы | Кері байланыс жасау. Жеміс ағашынан жемістер жинап жемістердің артына бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазып себетке жабыстырады. Үй тапсырмасы: | Оқушылар витаминдердің түрлерін ағылшын,орыс тілінде берілген анықтамасына қарай сәйкестігін табады.Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Дәрумендер туралы реферат жазу. | Қорытынды бағалау | Рефлексия плакаты, стикерлер | ||||
1